Karavan ile Balkanlar ve Avrupa Seyahati – 2022

Karavan ile Türkiye’den Norveç’e gidilir mi? Neden olmasın 🙂

2 yıl önce (2020) karavanı daha yaptırmadan Norveç’e gitmeyi aklıma koymuştum. Avrupa’ya karavan ile gitmeyi hep istiyordum ama benim asıl görmek istediğim yer Norveç’ti. Biraz araştırma yaptım ve Norveç’e kadar karavan ile giden ve bunları paylaşan başka Türkçe kaynak bulamadım. O yüzden kendi deneyimlerimden notları paylaşacağım. Gitmek isteyenlere yardımcı olması dilerim.

Benim gezi toplamda tam 3 ay sürdü. Zaten Schengen turist vizesi ile Avrupa’da 3 ay (90 gün) kalınabiliyor. İstanbul’dan Norveç’e gidiş-geliş tam 86 günde tamamladım geziyi. Toplam 13 ülke ve 12.000 km yol yaptım. 41 farklı kamp alanında, 21 tane otopark ya da ücretsiz alanda kaldım, 8 kez de feribota bindim. Kaç tane tünel köprü geçtim onları sayamadım bile.

Türkiye’den Tekirdağ’dan çıkış yapıp, Yunanistan oradan Balkanlar, sonra Slovenya, Avusturya, Almanya ve feribot ile Danimarka. Sonra İsveç veee sonunda da Norveç. Norveç’te tam 1 ay geçirdikten sonra geri dönüş. İsveç’ten bu sefer Almanya’ya feribot ile dönüş. Dönüşte Almanya’nın güneyinde romantik rotayı yayıp, sonra Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye Edirne’den geri dönüş. İnanılmaz güzel geçen 3 aylık bir karavan macerası.

Gezi notlarını daha önceki bazı yazılarda yaptığım gibi instagram’dan gelen sorulara göre yazacağım.

 

Gezinin Norveç kısmı için daha detaylı ayrı bir yazı yazdım. Norveç gezisi notlarını okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.