Karavan ile Norveç Gezisi – 2022

karavan-ile-norvec-gezisi

Daha önce bir çok Avrupa ülkesine uçakla ve motosiklet ile gitmiştim ama kuzeyde sadece Danimarka Kopenhag’a 3 günlük bir gezi yapmıştım. O zamanlar Norveç için de bilet almıştım ama motosiklet ile kaza yapınca iptal etmek zorunda kalmıştım. O günden beridir aklımdaydı bir gün Norveç’e gitmek. 

2020 yılı yazında Karavan yaptırınca da Norveç’e gitmeyi aklıma koymuştum. Bir şeyi yapmak için önce onu aklınıza koymak gerekiyor, sonra adım adım gerçekleşiyor zaten. Karavan yapımı bitmişti ama korona yüzünden 2 yıl beklemek zorunda kaldım.  2021 son baharında korona tedbirleri azaldı ve sınırlar açılınca hemen Yunanistan’dan 2 yıllık Schengen turist vizesi aldım.  Vizeyi Kasım ayında almıştım. Norveç gezisi için biraz erken oldu o yüzden yine havaların ısınması için bir sonraki Mayıs (2022) ayına kadar bekledim. Tam 29 Nisanda da yola çıktım hatta o gün Yunanistan’a giriş yaptım. 

Avrupa ülkelerinde Schengen vizesi ile bir girişte maksimum 90 gün kalabiliyoruz. Yani 3 ay içinde gezip geri dönmem gerekiyor. Bu durum benim rota için biraz kısıtladı ama bana da hedef koymuş oldu. Bu 3 ayın en az 1 ayını Norveç’e ayırmak istiyordum, tam da öyle bir gezi oldu. Norveç gezisinde en çok sorulara kendi deneyimlerimden cevapları yazıyorum:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.