Norveç’te yollar nasıl?

Norveç’in yolları gezdiğim hiç bir ülkenin yollarına benzemiyor. Doğa şartları çok zorlu olduğu için yolları yaparken gerçekten zorlanmışlar ama akıllıca çözümler de üretmişler. Yolların asfalt kalitesi ise genel olarak iyidi çok fazla bozuk yol yoktu. Yol çalışması da genel olarak çok fazla yoktu.

Yine de özellikle Almanya’daki çok şeritli ve hızlı otoban yollarından sonra Norveç’te bu yolları arar oldum bazen. Buradaki ana yollar, otoban diyebileceğimiz yollar 2 şerit, arada bariyer olmayan sadece sarı çizgi olan yollar. Onun dışındaki dağ yolları ise hep tek şerit ve gidiş geliş. Beni en çok bu tek şerit yollar zorladı. Benim gezdiğim kısımlarda genel olarak çok fazla ana yol yok. Şehirleri birbirine bağlayan 2 şeritli yollar var. Onların dışındaki dağ yollarından ise çok var ve bu yollar genelde tek şerit. 

Yolların haricinde ise bol bol tünel var. Bazı tüneller o kadar uzunki hiç bitmeyecek sanıyor insan. Tam bitti derken hop bir sonraki tünele giriyorsunuz. 

Tünellerden sonra yine çok kullanılan şey ise feribot. Bazı yollarda feribot olmadan geçmenin imkanı yok, kesin binmeniz lazım. Çok kullanılan yollarda bu feribotlar 24 saat ve 15dk ara ile çalıştığı bile oluyor.

Hız sınırları ise ana yollarda max 80, dağ yollardından genelde 60, şehir içinde ise 50 ve 40 a kadar düşüyor. Google map de köşede hız limiti kaç ise çıkıyor, bu özellik çok işime yaradı. Hız sınırı kaç ise o hızda gittim hep. Çok fazla trafik polisi ya da trafik kamerası ise görmedim. Yine google map de kameralar görünüyor ve kamera ikonu olan yerde gerçekten var.

Yollar ve hız limitleri böyle olunca ana yollarda 80 e sabitleyip sıra halinde gidiyoruz. Norveç’te hiç araç sollamadım diyebilirim. Beni ise sadece 3-4 araç ancak sollamıştır. Herkes hız kurallarına genelde uyuyor. Bu durum bazen sıkıcı oluyor bir bakıyorum arkamda tren gibi birikmişler. Bazen sağa çekip hadi gidin diye yol verdiğim oldu. 

Dağ yolları ise karavan için biraz zorlayıcı özellikle de benim gibi düz vites araç kullanmada çok iyi değilseniz. Hem çok fazla viraj var, hem de bir iniyoruz, bir çıkıyoruz. Asıl büyük sorun ise bu yolların tek şerit olması. Karşıdan genelde başka karavan geliyor ve benim araçtan da büyük genelde. Neyseki tek şerit yollarda çok fazla cep var. Bu ceplere bazen ben girip bekliyorum, bazen karşıdan genel girip bekliyor yol veriyoruz. Her yol veren diğerine el ile teşekkür ediyor. Kibarlık üst seviye. Zaten bu yollarda kamyon vs neredeyse hiç yok. Karavancılar da hep yavaş kullandıkları için çok büyük sorun yaşamadım.

Gideceğim yollara önceden google map den baktım genelde. Tek şerit mi yoksa çift şerit mi diye kontrol ettim, bunu yapmak çok kolay, yolun bir yerine tıklayınca sokak görünümünden yolu görebiliyorsunuz. Çift şerit yol ise gitmesi gerçekten rahat.

Yol kenarlarında ise çok sayıda dinlenme alanı var. Norveç yolları için dinlenme alanı cenneti diyebiliriz. Bu alanların bir diğer güzelliği de buralarda gece de kalabilirsiniz max 2 gece. Bazı mola yerlerinde karavanlar için pis su ve tuvaleti dökme yerleri bile oluyor. Norveç polisi bu dinlenme alanlarının bir haritasını yapmış bu linkten görebilirsiniz. Bu haritada Rasteplass diye geçen yerler dinlenme alanları. https://vegkart.atlas.vegvesen.no/#kartlag:geodata/@289613,6688132,5/hva:!(id~39)~

Bir de bu harita var, google maps’de yapılmış dinleme ve park alanlarını gösteriyor: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1lU_VORQsAZrWEKrVaYNaTPpIHgFtRhpN&ll=61.11443505476113%2C11.661539422635055&z=6

 

Sonraki yazı: Norveç’te yollar ve tüneller ücretli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.