Norveç’te karavan kamp alanları nasıl?

İki kelime ile özetlemek gerekirse Norveç tam bir karavan cenneti. Gelmeden google maps’den biraz bakmıştım ama gelince gördüm ki tüm ülke karavan kamplarından oluşuyor sanki. Doğada ne kadar güzel yer varsa orada mutlaka bir kamp alanı var. Kamp alanı olan yerlerin hepsinede de karavan için yer var. Kamp alanı bizde genelde çadır kampı demek, burada da karavan demek. 

Kamp alanlarını bulmak için de tavsiye edeceğim uygulama kesinlikle google maps. Başka uygulamalar da kullandım ama en güncel lokasyon ve yorumları google maps uygulamasında buldum, en çok da onu kullandım. Özellikle son eklenen yorumlar çok faydalı oluyor.

Kamp alanlarında imkanlar ise genelde aynı ve ihtiyacınız olan her şey var. Tuvalet, duş, mutfak, atık su alanı, tuvalet boşaltma alanı standart hepsinde var. Wifi genelde çoğunda var ve hızı avrupaya göre daha iyiydi. Almanya da özellikle wifi çok sorunluydu. Wifi için genel sorun kamp alanının her yerinde iyi çekmiyor olması, onun için bir arabada anten olmasında fayda var.

Kamp alanlarında mutfak kısmında bazen fırın, mikro dalga, kahve makinesi gibi imkanlar da oluyor ama hepsinde değil.

Fiyatlar ise değişken ve araç, kişi, elektrik ve duş için ayrı ayrı fiyat alınıyor. Lokasyonun ne kadar turistlik olduğuna göre de fiyatlar çok değişiyor. Turistlik olmayan yerler günlük 15 euroya kadar düşerken, en turistlik yerler 40 euroya çıkabiliyor.

Bazı kamp alanlarında ise her şey dahil tek fiyat uygulaması var. Her şeyin ayrı fiyat olması bence daha iyi olmuş çünkü bazen kullanmadığınız şeyleri almıyorsunuz. Mesela hava güneşli ise elektrik almadığım oldu. Ya da duşu karavanda aldığım zamanlar oldu. Elektrik genelde 3-5 euro, duş ise 0,5-1 euro civarında. Kamp alanında konaklama fiyatları ise günlük 20 ile 40 euro arasında değişiyor. Ortalama 30 euro gibi düşünülebilir.

Fiyatlar avrupaya göre biraz yüksek ama çok da değildi bence. Avrupada da ortalama günlük 20 euro civarındaydı. Bende fiyatı ortalama günlük 20 de tutmak için bazen kamp alanı dışında ücretsiz yerlerde kaldım. 3 gün kamp alanında kalıp sonra 1-2 gün ücretsiz park ya da dinlenme alanında kalmak gibi. 

Ücretsiz konaklama için, kamp alanında temiz suyu tam doldurup, aküleri şarj edip, pis su ve tuvaleti boşaltınca, ücretsiz yerlerde ya da doğada park edip 2-3 gün kalabiliyorum. Aslında yanıma bir de minik su motoru alsam, temiz suyu derelerden doldurabilirdim. Her yerden sular akıyor ve mis gibi dağlardan gelen kar suyu. Bunu küçük bir su motoru ile çekip temiz su deposuna doldurulabilir. Pis suyu boşaltmak için de bazı kasabalarda belediye yer yapmış. Bunların tabelası oluyor, buralara pis suyu boşaltabiliyorsunuz. Buralarda yine tuvaleti de dökmek için yerler oluyor. Bu alanlardan çok fazla yoktu ama özellikle turistlik kasabalarda genelde vardı. Bu şekilde aslında tüm Norveç’i ücretsiz konaklama ile gezmek bile mümkün olabilir.

Norveç kamp alanları Google Maps linki: https://goo.gl/maps/HcgDqHDE7xwjVTe77

Sonraki yazı: Norveç’te wild kamp yapmak serbest mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.