Norveç’te wild camp yapmak serbest mi?

Wild kamp yani kamp alanı dışında, doğada karavan ile konaklamak Norveç’te serbest. Bunun için bir kaç çok basit kurallar var. Resim olarak gelip kontrol eden birileri zaten yok. Bu arada Norveç’te bir ay içinde polis aracı sadece 2-3 kez gördüm.

Wild kamp için kurallar şöyle, herhangi bir park alanı, dinlenme noktası gibi yerlerde eğer kamp yasak tabelası yoksa kalabilirsiniz. Kamp yapılmasını istemedikleri yerlere mutlaka tabela koymuşlar. Bu kurala genelde herkes uyuyor hiç yasak tabelası olan yerde kalanı görmedim.

Araç otoparklarında normal araçlar ile karavanlar için aynı kurallar geçerlidir deniyor. Normal bir otoparkta da gece kalabilirsiniz. Ücretli ise ücretini ödeyip gece de kalabilirsiniz.

Yol kenalarında çok sayıda dinlenme alanı var. Bu alanların hepsinde yine gece kalınabiliyor. Yasak olan yerlerde yine tabela vardı. Bazılarında da kırmızı park edilmez ve 00-06 sayısı göreceksiniz, bu da gece burada kalamazsınız demek.

Doğada ise birinin özel arazisi değilse ve yoldan geçenleri engellemeyecek şekilde park ederseniz kalabilirsiniz. Doğada kalma kuralları ise, evlerden 1,5 km uzakta kalın ve aynı yerde 2 günden fazla kalmayın şeklinde. Kaldığınız yerde çöp bırakmayın vs gibi kurallar ise zaten her yerde aynı. Bunları zaten yazmaya bile gerek yok.

Karavan ile Norveç’te kalacak yer bulma gerçekten kolay ve çok seçenek var.

Peki hiç mi sorunlu yer yok? Var, şehir içinde kalacak yer bulmak biraz sorunlu. Genelde bazı otoparklar yapılmış orada kalınıyor. Bunların sayısı çok değildi mesela Bergen de stadyum otoparkında kalınıyor ve tamamen doluydu.

Sonraki yazı: Norveç’te ucuz market alışverişi nereden yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.