Karavan ile Norveç’e ne zaman gitmeli?

Ben yola tam Mayıs’ın başında (29 Nisan 2022) çıktım ve rotayı yaparken Norveç’e daha çok zaman kalsın istiyordum ama Mayıs ayında havalar Türkiye’de bile hala soğuktu ve Norveç ise daha da soğuktu. Durum böyle olunca bende 1 ay kadar Balkanlar ve Avrupa ülkelerini gezip Norveç’e tam 1 Haziranda Isveç’ten giriş yaptım.

Haziran ayında Norveç çok aşırı soğuk değildi. Gündüzleri 24 dereceye kadar sıcaklıklar yükseldiği oldu ama geceleri genel olarak hep soğuktu. Gece özellike 3-4 gibi sıcak 9 dereceye kadar düşüyor. O yüzden mont, yağmurluk ve polar olmadan gezmek biraz zor. İstanbulda kışın kullandığım kıyafetleri almıştım hepsini kullandım diyebilirim. Çok fazla yağmur olmadı hava genelde açık ve güneşliydi.

Dağ yollarında ise yer yer karlı yollar vardı ama tüm yollar açıktı. Bende kış lastiği vardı ve onu değiştirmedim özellikle. Sadece kar için değil aynı zamanda yağmur sonrası çamurlu ve çimenli zeminde iyi oluyor.

Deneyimlerime göre Haziran, Temmuz ayları gezmek için güzel zaman diyebilirim. Hem hava çok aşırı soğuk değil hem de kamp alanları genelde orta boşlukta. Yer bulamama sorunu hiç yaşamadım. Yazın çok kalabalık oluyor yer bulunmuyor demişlerdi çünkü. Dönüşe geçtiğim de ise o kalabalığı gerçekten gördüm. Son günlere doğru en meşhur yerlerden Geiranger’de kamp alanı tamamen doldu ve girişe full yazısı astılar.

Dönüş yolunda ise durum daha da fenaydı, Almanya ve Avusturya’da kamp alanların hiç yer bulamadım ve otoparklarda kalarak geçirdim çoğu zaman.

Karavan kamp alanlarında ise sezon Hazirandan itibaren başlıyor. Mayıs ayı ise düşük sezon diye geçiyor. Düşük sezon için indirimli fiyatlar oluyor, hatta en çok kullanılan bir düşük sezon indirim kartı var. Yolda bu karttan bende almak istedim ama kartı fiziksel olarak gönderiyorlar. Bende hollanda da arkadaşımın adresini verdim ama kart bir türlü gelmedi ve düşük sezon da bitti. İndirimleri kaçırmış oldum. Bu karttan almak isterseniz web sitesi: https://www.acsi.eu/en/

Sonraki yazı: Avrupa’dan Norveç’e hangi rotadan gidilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.