Avrupa’dan Norveç’e hangi rotadan gidilir?

Norveç’e Avrupa’dan karavan ile gitmenin bir kaç yolu var. Ben Almanya üzerinden gittiğim için seçeneler şöyle:

  1. Almanya Kiel şehrinden Norveç Oslo şehrine giden 20 saat süren bir feribot var. Bilet fiyatı karavanla 1000 euro civarında.
  2. Almanya’dan Danimarka’ya karadan geçip, Danimarka Hirtshals şehrinden Norveç Kristiansand şehrine feribot var. Bu feribot yaklaşık 200 euro civarında karavanla geçmek için. Sezona göre fiyatlar değişebiliyor. Şu siteden bilet ve fiyat bakabilirsiniz: https://www.fjordline.com/en
  3. Almanya’dan İsveç’e feribot ve karadan Norveç’e geçiş. Almanya Sassnitz şehrinden, İsveç Ystad şehrine feribot var. Bu feribot 210 euro. Dönüşte ben bunu kullandım. https://www.frs-baltic.com/en/
  4. Almanya’dan Danimarka’ya feribot ile geçiş ve sonra Isveç’e sonra Norveç’e geçiş. Almanya Puttgarden’dan Danimarka Rodby’e şehrine feribot var. Bu feribot çok kısa 1 saatte geçiyor ve 100 euro ama 4 gün önceden alırsanız 60 euro. Sonrasında Danimarkadan İsveç Malmö şehirine köprüden geçmeniz lazım, o köprü de 50 euro. Giderken ben bunu kullandım. https://www.scandlines.com/prices/puttgarden-rodby/
  5. Seçenek ise hiç feribot kullanmayıp karadan gitmek ama burada da çok uzun ve pahalı köprülerden geçmek gerekiyor. Gerçi feribotlarda ucuz değildi. Buradaki köprüler toplam 200-250 euro ediyordu diye hatırlıyorum tam net fiyatlarına bakmadım.

 

Ben giderken bu seçeneklerden 4. olanı seçtim çünkü Hamburg’da görmek istediğim bir müze (miniatur-wunderland) vardı. Sırf o müzeyi görmek için rotayı ona göre yaptım. Müze 2001 de kurulurken bir haber çıkmıştı ve o haberi görüp bir gün giderim diye google map de favorilere eklemiştim. Bu feribot resmen karavan doluydu tek seçen ben değilmişim bu rotayı.

Almanya’dan feribot ile Danimarka’ya girerken feribot inince hemen sınır kontrolü var. Deklere edeceğiniz bir şey yoksa direkt polis kontrolüne gidiyorsunuz. Bu feribotu kullanan çok karavan vardı. Kontrolde bir tek beni durdurdular TR plakanın burada ne işi var dedi muhtemelen, diğer herkes geçti. Bana da nereye gidiyorsun diye sordu, Norveç dedim. Pasaport kontrolü yaptı, vizeye baktı tamam dedi. Karavanın içine bakmadı bile, çok kolay geçtim.

Daha önce Danimarka’yı gezdiğim için buraları biraz hızlı geçtim. Malmö’ye geçen köprüden Isveç’e geçtim bu köprü de 50 euroymuş o kadar pahalı olmasını beklemiyordum açıkçası ama kuzeye çıktıkça her şey pahalı olmaya başladı zaten.

Sonraki yazı: Karavan ile Norveç gezi rotası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.