Avrupa da otoban fiyatları ne kadar?

Yunanistan’da hesaplamadım ama sanırım toplam 10 Euro kadar otoban ücreti ödedim. Otobanda ilerledikçe gişeler var bunlara kredi kartı ya da nakit ile ödüyorsunuz.

Sonrasında Arnavutluk ve Karadağ’da sanırım ücretsiz hiç ödemedim. Para isteyen olmadı.

Hırvatistan’da yine aynı Yunan gibi gişeler var. Toplamda sanırım 10 Euro kadar ödedim. Ücretli olan yollarda gişeler vardı ve hepsinde kredi kartı geçiyor.

Slovenya ve Avusturya’da otobanlarda gişe olmayınca ücretsiz sandım, oysa vinyet almak gerekiyormuş ben onu atlamışım. Bizdeki HGS gibi bir şeymiş bu vinyet. Umarım arkamdan ceza gelmez. Dönüşte ise iki ülke için de bu vignet’den aldım. İsterseniz internetten alınıyor, ya da ülkeye girişte hemen ilk benzinciler de satılıyor. Avusturya için 7 gün 10 euro, Slovenya için 7 gün 15 euro.

Almanya güzel bu konuda, 7.5 tondan düşük araçlar için tüm yollar ve otobanlar ücretsiz. 7.5 ton üzeri araçlar genelde tırlar. Arabalar ve karavanlar için tüm yollar ücretsiz.

Kuzey ülkeleri (Norveç, Danimarka ve İsveç) için de bu siteye üye olup, araç plakanızı ve kredi kartı bilginizi giriyorsunuz. Tüm kuzey ülkelerinde ödemeler otomatik gerçekleşiyor. https://www.epass24.com

Sonraki yazı: Avrupada kamp alanları fiyatları ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.