Yanına ne kadar nakit para aldın? Ödemeleri nasıl yapıyorsun?

Çok fazla nakit almadım çünkü tüm avrupada kredi kartı geçerli. 2 tane kredi kartı aldım, biri yedek olsun diye arabada bırakıyorum. Yanıma aldığım nakit parayı çok az kullandım. Bence 1-2 bin euro nakit alsanız yeterli. Çoğu yerde kart geçiyorsa genelde ödemeleri hep kart ile yaptım.

Kart kullanırken dikkat etmeniz gereken şey, yurtdışı harcamlarını banka kendi kurundan TL ye çevirir ve size borç TL olarak düşer. Bunu yaparken de kur oranını genelde yüksekten çevirir. Ben bunu istemediğim için euro harcıyorsam borç olarak euro düşsün istedim. Euro kullanmayan ülkelerdeki harcamlar ise dolar ya da TL olarak düşüyor. Yola çıkmadan da euro hesabına para koydum. Böylece bankanın kur farkından kurtulmuş oluyorsunuz.

ATM’den hiç para çekme ihtiyacım olmadı. Norveç’te sadece yerel paraya bir miktar çevirdim ama onu bile fazla çevirmişim her yerde kart geçiyordu kredi kartını daha çok kullandım.

Otoyol ödemelerinde de tüm gişelerde kredi kartı geçiyor hiç nakit ile uğraşmanıza gerek olmuyor. Ya da bazı ülkelerde vignet denilen haftalık ödemeler var. Bunları da ya ülkeye giriş yaptığınız yerde benzin istasyonundan, ya da online olarak internetten alabiliyorsunuz.

Onun dışında tur, feribot, gibi ödemeleri de internetten online aldım.

Sonraki yazı: Avrupa’da benzin ve dizel fiyatlar ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.