Karavanla yurtdışına çıkmak için hangi evraklar gerekiyor?

Kişi için gereken evraklar

Avrupa ülkelerine giriş için turistlik Schengen vizesi almanız yeterli. Yeşil pasaportunuz varsa bu vizeyi almadan sadece pasaport ile girebilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta kalış süresi. Avrupa ülkeleri bize sadece 90 gün kalma izni veriyor. Tüm avrupa bölgesinde 90 gün kalabiliyorsunuz. Sonra çıkış yapmanız gerekiyor. Yani bu geziyi 90 günde tamamlayıp dönmem gerekiyor. Tekrar avrupaya girmeniz için Türkiye’de ya da avrupa ülkesi olmayan bir yerde bir 90 gün beklerseniz, sonra tekrar bir 90 gün daha kalma hakkınız oluyor. Yani özetle avrupa diyorki 3 ay kalabilirsin, 3 ay ülkene git dinlen, sonra geri gel gene 3 ay gezebilirsin. Bende gezi planımı buna göre yapmaya çalışıyorum.

Bu 90 gün kalma durumu kişiler için geçerli. Araba için durum farklı. Arabanız 1 yıl avrupada kalabiliyor. Bi araba kadar kıymetimiz yok mu ey avrupa? Neyse arabayı bir yerde bırakıp dönebilirim. Ya da arabayla gezip, geri çıkış yapabilirim. Ben çıkış yaparım diye düşünüyorum çünkü arabayı 3 ay bir yerde bırakmak da ayrı sorun. Araç karavan olduğu için hem otoparklar pahalı, hem de içi eşya dolu. Bu halde 3 ay bırakmak istemem. Ancak bir tanıdık olursa vs belki bırakırım diye düşünüyorum.

Üçüncü belgemiz çıkacak kişiler sağlık sigortası. Bu sigortayı da kesin yaptırmak lazım. Sadece vize başvurusunda soruyorlar ama sormasalar bile bence her zaman sağlık sigortası olmalı. Zaten çok pahalı değil, kalacağınız süre kadar yaptırmanız yeterli.

Karavan için gereken evraklar

Karavan bana ait, ruhsat benim üzerime. Araçla ilgili gereken evrak ruhsat. Eğer kiralık karavan ile çıkarsanız sahibinden izin kağıdı ve ruhsat almanız yeterli.

Araç için gereken ikinci evrak yurt dışı trafik sigortası. Türkiye’deki sigorta Avrupa’da geçerli değil. O yüzden yeşil sigorta (green card) denen bir sigorta var onu yaptırmak gerekiyor. Sigortacılar biliyor. Fiyatı yaptırdığınız süreye göre belirleniyor. 1 ay, 3 ay, 1 yıl gibi. Fiyat euro olduğu için çok ucuz bir sigorta değil açıkçası. Bu sigortayı kesin yaptırmanız lazım, karadan sınır geçişlerinde soruyorlar. Uluslararası Sigorta Fiyatları 2022 (Yeşilkart Sigorta Ücretleri)

Özetlersek, Avrupa seyahati için gerekli belgeler

 • En az 6 ay geçerli bir pasaport
 • Yeşil pasaportunuz yoksa, Schengen turistlik vize
 • Seyahat sağlık sigortası (gezeceğiniz süre kadar)
 • Karavan için ruhsat. Karavan sizin değilse, sahibinden izin belgesi
 • Karavan için yeşil sigorta (green card)
 • Yeni çipli ehliyet (bunu hiç sormadılar ama yanıma aldım)

 

Sonraki yazı: Karavan ile seyahatte yanımıza neler almalıyız?

One thought on “Karavanla yurtdışına çıkmak için hangi evraklar gerekiyor?

 • Yavuz Gelesun

  (11 Kasım 2022 - 06:57)

  750 kg uzeri karavanı 3000 motor pikap (Amarok) ile y.disi çıkmak için ne kadar yesil sigorta yaptirmak lazim, bilgisi olandan rica edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.