Karavan ile Avrupa’da sınırdan yiyecek sokmak yasak mı?

Bu konuya bende bakmıştım ve tam net bir cevap bulamadım. O yüzden kapalı paket olan yiyecekler aldım. Hazır yemekler, kapalı süt, peynir gibi şeyler. Meyve, sebze, et, tavuk gibi açık yiyecekler almadım. Sınır geçişlerinde yiyecek sokulmaz şeklinde uyarılar da vardı ama çok sayıda karavan giriş çıkış yapıyor ve herkeste yiyecek var. O yüzden hiç bir sınır geçişinde buzdolabını kimse açıp bakmadı. Yiyecekle ilgili hiç sorun yaşamadım özetle.

Sınır kontrolü olmayan yerler ise şöyleydi, Arnavutluk’tan Karadağ’a giriş yaparken giriş için kimse yoktu direkt girdim. Slovenya’dan da Avusturya’ya girişte yine sınır kontrolü yoktu. Avusturya’dan Almanya’ya girişte de yine sınır kontrolü yoktu.

Sınır kontrolü sıkıntılı olan yerler, Arnavutluk polisi aracı arama alanına çekti ve içini dışını iyice aradı. Bir şey bulamayınca da bahşiş istedi ne yazıkki amaçları biraz farklıydı. O kadar detaylı arama yaptılar ama buzdolabını açıp bakmadı.

Hırvatistan sınır polisi de detaylı arama yaptı ama arama alanına çekmedi aradı. Sadece pasaport kontrol alanının yanına park et dedi ve içine polis kendisi girip arama yaptı. Yine çok detaylı arama yaptı ama ne duş alanını ne de buzdolabını açıp bakmadı bile.

Sonraki sınır geçişlerinin tamamında aracın içine bile girip bakmadılar. Kapıyı açınca içinin karavan olduğunu görünce tamam gidebilirsin dediler.

Sonraki yazı: Karavan ile Avrupa ve Norveç rotası, gün gün nerelerde kaldım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.