Japonya – Tokyo Gezi Rehberi

Japonya - Tokyo Gezi Rehberi

Japonya benim gibi 90’larda japon çizgi filmleri ile büyüyenler için ayrı bir hayaldir. O zamanlar sadece Barış Manço’nun gidebileceği benim içinse sadece hayal olan bir ülke idi. Bu sene (Haziran 2017) o hayal gerçek oldu ve Japonya’da 25 günde bir çok yeri gezdim. Geziye çıkmadan önce bloglardaki yazıları okudum, faydalı olduğu kadar aslında eksik ya da yetersiz bilgi olduğunu da gördüm. Nereleri nasıl gezmeli konusunda kafam karışmadı desem yalan olur. Zaten çok fazla gezgin rotası da değil sanırım çünkü en büyük problem çok pahalı olması. Bende bu gezide hep gideceğim dedikçe herkes çok pahalı dedi. Yine de hevesimi kırmadım, pahalı olmasını göze almıştım. Peki değdi mi? Kesinlikle pahalı olabilir ama Japonya görülmeye değer bir ülke. Sadece ülke, doğa, tapınaklar, bahçeler değil, japonların kendisini de görmek konuşmak tanımak için gidilmesi gereken bir ülke. Tokyo ve Kyoto en çok zaman geçirdiğim yerler oldu.

25 günlük Japonya gezimde gittiğim yerler sırası ile:

 • Tokyo – 3 gün
 • Kyoto – 4 gün
 • Osaka – 2 gün
 • Hiroshima – 1 gün
 • Tomonoura – 1 gün
 • Osaka – Nara Park – 1 gün
 • Kanazawa – 1 gün
 • Shirakawa-go village – 1 gün
 • Matsumoto – 1/2 gün
 • Narai-juku – 1/2 gün
 • Suwa Lake – 1/2 gün
 • Kawaguchi Lake (Mt. Fuji) – 1 gün
 • Tokyo – 1 gece
 • Nikko – 1 gün
 • Tokyo – 7 gün

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo’da gezilecek yerleri bölgelere göre ayırmak mümkün. Her bölgenin hakkını vererek gezmek için 1 gün ayırmak gerek. Bazı bölgeler gündüz, bazı bölgeler ise gece daha güzel. Tokyo’da çok fazla park ve müze bulunuyor. Eğer rotanızda Kyota olacaksa parkları çok fazla listenize almanıza gerek yok çünkü Kyoto’da meşhur japon bahçelerine doyacaksınız. Tokyo çok daha şehir havasında olduğu için o bölgelere zaman ayırmak bence daha iyi. Kyoto ise eski japonya tarzında ve çok fazla tapınak içeriyor. Tapınak ve bahçeleri Kyoto’da gezebilirsiniz.

Tokyo’da ulaşımı nasıl yapalım?

Tokyo’da ulaşım için en iyi seçenek metro. JR (Japan Rail devlet metrosu) ve özel metro hatları bulunuyor. Yani birden fazla metro şirketi var. Durum böyle olunca günlük metro bileti fiyatları farklı. JR metro hatları için günlük bilet 750 yen. Bütün metro hatlarına binmek isterseniz günlük bilet 1590 yen. JR hatları aşağıda yazdığım yerlerin hepsinden geçiyor. Günlük biletleri makinelerden alabilirsiniz. Ben gün içinde çok fazla metro kullanmadığım için Suica card aldım. Bu kart tüm metrolarda geçiyor ve  bindikçe ödeme yapıyorsunuz. Gittiğiniz yere göre değişen bilet ücreti otomatik kartın içinden alınıyor. Bilet makinesi ile uğraşmanıza gerek kalmıyor bu kart ile. Suica kartın bir faydası da içecek makinelerinde kullanılabiliyor olması. Suica kartı merkez istasyonlardan ya da makinelerden alabilirsiniz.

Asakusa bölgesi

Asakusa’da Tokyo’nun kapısı olarak adlandırılan Kaminarimon ve bu bölgede çok meşhur bir tapınak olan Senso-ji tapınağı var. Kaminarimon kapısı ile tapınak arasındaki sokak çarşısında ise hediyelik eşya ve yiyecekler bulabilirsiniz. Tapınağın arkasında ise Asakusa Temple yer alıyor. Bu tapınağın bahçesi çok güzel, japon bahçesi tarzında. Şansınıza bahçede kimonolu japonlar da varsa fotoğraflar şahane olacaktır. Kimonolu japonları bir çok tapınakta göreceksiniz, fotoğraf çektirmeye geliyorlar. Rica ederseniz sizin de çekmenize izin veriyorlar, zaten çok sempatikler.

Tokyo Skytree

Kaminarimon ve çevresini gezdikten sonra kapının olduğu yerden nehire doğru yürüyerek Tokyo Skytree’ye doğru geçebilirsiniz. Bu kule Tokyo’nun bir çok yerinden görülüyor. Kuleye giden yolda arada Sumida nehri var. Bu nehirde dolaşan yemekli vapurlar var. Köprünün hemen altındaki iskeleden bilgi alabilirsiniz. Köprüden geçtikten sonra üzerinde köpüğe benzeyen bir bina var. Bu meşhur Japon bira markası Asahi Beer Tower binası. Bina için bira bardağı ve o şey de köpüğü diyorlar ama yerek halk onu boka benzetiyormuş. Bu binanın 22. katında küçük bir restorant var ve bira içip şehri izleyebiliyorsunuz. Bir şey içmeden oturulmuyor ben çıktım, en azından bir içecek almanız lazım. Tokyo Skytree ile şehri yine yukarıdan izlemek mümkün. Giriş ücretsiz ama yukarı çıkmak ücretli. Gün batımı zamanı manzaranın en güzel olduğu zaman.

Akihabara bölgesi

Japonya denince ilk akla gelen şeylerden birisi de Anime yani japon çizgi filmleri. Sizde benim gibi çocukluğunuzda bu filmler ile büyüdüyseniz, Akihabara’ya bayılacaksınız. Burası tam bir anime cenneti. Karakterlerin oyuncakları, maketleri, anime kitapları, cafeler, dükkanlar… Ortamın kendisi bile anime filminden çıkmış gibi. Akihabara bölgesi gece ayrı bir güzel, ışıklar, tabelalar. Bu bölgede ayrıca maid cafe’ler meşhur. Bunu denemedim ama merak ediyorsanız deneyebilirsiniz.

Shibuya bölgesi

Bu bölgede görülmesi gereken en önemli yerler tren istasyonu hemen çıkışında yer alan Hachiko köpeği anıtı ve yine anıtın hemen yanındaki dünyanın en kalabalık kavşağı. Hachiko isimli köpek 1923 yılında trenle giden ve öldüğü için dönemeyen sahibini 9 yıl boyunca o zamanlar bu istasyona yakın olan yerdeki istasyonda bekliyor. Yani olay gerçekten Shibuya istasyonunda gerçekleşiyor.

Dünyanın en kalabalık kavşağı ise hemen anıtın yanındaki kavşak. Gündüz giderseniz o kalabalık çok olmayabilir, iş çıkışına yakın akşam saatinde gerçek Tokyo kalabalığını görebilirsiniz. Kavşağı tepeden görmek isterseniz köşedeki Starbucks’ın üst katına çıkmanız gerekiyor. Burada bir kahve ile yer bulabilirseniz cam kenarına oturun ve her ışık yandığında insanları izleyin. Her ışık yandığında insanların karıncalar gibi hareketini izlemek çok etkileyici. Tabi bu kadar kalabalıkta hiç kimse birbirine çarpmıyor. Shibuya kavşağından sonra ara sokakları gezebilirsiniz, renkli sokaklarda güzel dükkanlar, restoranlar var. Yalnız bu bölgede 2020 olimpiyatları için inşaatlar biraz artmış o yüzden şu aralar bazı yerler inşaat alanı ve kapalı olabilir.

Yoyogi Park

Tokyo’da en beğendiğim park bu diyebilirim. Harajuku tren istasyonundan inince parkın kapılarından birisine hemen yanında. Parkın içinde yürüyebilirsiniz ama çok büyük bir park. Parkın içlerine doğru gidince tapınak ve ücretli girilen japon bahçesi bulunuyor.

Meiji Jingu Tapınağı

Yoyogi parkı içindeki bu tapınak küçük ama çok huzurlu bir yer. Tokyo’nun kalabalığından sonra özelliklede.

Takeshita Street

Tokyo’da bir çok alışveriş sokağı var ama nedense en çok burayı sevmiştim. Hatta daha sonra tekrar geldim ama hafta sonuydu ve adım atacak yer yoktu. Tavsiyem hafta için gelin daha az kalabalık oluyor gezmesi daha keyifli olur. Bu sokakları dolaşırken kalabalık tekrar artarsa  Omote-sando ya geçtiniz demektir.

Omote-sando Caddesi

Yine bu bölgede yer alan caddede bir çok markanın mağazası yer alıyor. Bu caddeye hafta içi gelmiştim o zaman bile kalabalıktı.

 

Shinjuku bölgesi

Bu bölge Tokyo’nun en renkli ve hareketli bölgesi sanırım. Metro ile ne zaman buradan geçsem tüm kalabalık burada iniyor ve metro bir anda boşalıyor. Gündüz de güzel ama Shinjuku asıl gece güzel. Tüm sokaklar, binalar ışıklar içinde, renkli renkli tabelalar, insanlar ile tam bir film sahnesi gibi. Burayı kelimelerle anlatmak zor. Bence vaktiniz olursa hem gündüz hem gece gelin ama vaktiniz kısıtlıysa gece gelmenizi tavsiye ederim.

Kimi no na wa (Your name) isimli 2016 yapımı anime filmi izlediyseniz bu bölgeyi ayrıca seveceksiniz çünkü filmin bazı sahneleri bu bölgedeki gerçek mekanları içeriyor. Sokaklarına dolaşırken filmin içinde olduğunuzu hissedeceksiniz. Filmin sonundaki kırmızı demirli merdiven (suga shrine) de yine bu bölgede yer alıyor. Filmde geçen Yotsuya istasyonunda inip bu merdivene yürüyebilirsiniz.

Ueno bölgesi

Bu bölgede içinde küçük bir göl ve hayvanat bahçesi olan Ueno Park ve Hayvanat Bahçesi var. Bu parkın içinde de bir çok müze bulunuyor. Park özellikle sakura zamanında çok popülermiş, ben o sezonda gelmedim ama siz sakura zamanında gelirseniz mutlaka bir göz atın. Parkın içinde ufak bir kaç da tapınak var. Buranın asıl olayı bence müzeler. Eğer müze seviyorsanız bir gününüz bu bölgede geçebilir, hatta yetmeyebilir.

Ben Ueno’da müzeleri gezemedim ama şu müzeleri tavsiye ederim. Hepsi bu bölgede birbirine yürüme mesafesinde.

 • National Museum of Nature and Science
 • Tokyo National Museum
 • National Museum of Western Art
 • Tokyo Metropolitan Art Museum
 • Tokyo National Museum Horyuji Treasures Hall
 • Ueno Royal Museum
 • Ueno Toshogu Shrine (Tapınak)

Ginza bölgesi

Burası Tokyo’nun merkezi denilebilir çünkü Tokyo tren istasyonuna çok yakın. Ayrıca imparatorluk sarayının olduğu Kitanomaru Park’da hemen tren istasyonunun arkasında.

Bu bölgede gezilecek yerler:

 • Ginza caddesi
 • Tokyo tren istasyonu
 • Kitanomaru Park
 • Nijubashi (park içindeki köprü)
 • Imperial Palace (imparatorluk sarayı)
 • National Museum of Modern Art


Tokyo Ginza Caddesi

Ginza caddesi gökdelenlerin arasında, dünyaca ünlü markaların mağazaların bulunduğu çok büyük bir cadde. İnsan burada yürürken kendini New York 5. cadde’de gibi hissediyor. Oraya gitmemiş olsam bile, filmlerden gördüğüm kadarı ile onu çok andırıyor. Zaten buradaki arabalar bir anda değişti, mercedes, ferrari oluverdi. Shimbasi tren istasyonunda inip caddenin bir ucundan başlayıp Tokyo metro istasyonuna doğru yürüyün. Ben çok Yamaha binasını beğendim, bir de caddenin sonunda buranın simgesi haline gelmiş olan seiko saatli bina var. Ginza tokyo tarihinde hep önemli bir cadde olmuş. Daha sonra Edo müzesinde eski zamandaki maketini gördüm, o zamanlarda da mağazalar ile doluymuş.

Tokyo Tren İstasyonu

Tokyo tren istasyonunun saray tarafındaki girişi çok güzel. Buraya hem gündüz hem de gece gelmiştim. Gece çok daha havalıydı ve sanki Gotham City’e benziyordu. Binanın içine de girip gezebilirsiniz.

Imperial Palace (İmparatorluk Sarayı)

Sarayı gezemedim çünkü giriş için internet sitesinden kayıt olup boş günlere rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Öyle ben geldim sarayı gezeceğim diye girilmiyor. Ben Tokyo’da iken rezervasyon yaptırdım ama dönüş planladığımdan erken olunca giremedim. Siz girmek isterseniz bu siteden rezervasyon yapabilirsiniz. Giriş sanırım ücretsiz. Sarayın hangi günler açık ve kapalı olduğunu da görebilirsiniz.

Odaiba bölgesi

Tokyo’nun ne kadar büyük olduğunu anlamak için buraya gelen metroya binmek lazım. Şehrin biraz dışında olan bu bölgeye gelen metro bizim boğaz köprüsü bir körpü içinden geçiyor ve başka bir adaya geliyor. Metro yer altında değil şehrin içinden yolların üstünden gittiği için sadece yol kısmı bile güzel. Odaiba adasında yine insanı new york’a gelmiş gibi hissettiren bir şey var o da özgürlük anıtı. Bunu niye yapmışlar anlamadım ama New York’daki anıtın aynısından var. Tokyo manzarası ile güzel fotoğraf çekilebilir. Bu bölgeye gelmemin ikinci sebebi ise gerçek boyuttaki Gundam robotu idi. Roboto göremedim çünkü yenisini yapmak için eskisini kaldırmışlar. Burada çok büyük alış veriş merkezleri var gelmişken onları da gezebilirsiniz. Araba meraklısı iseniz burada Toyota’nın bir de müze gibi bir yeri var, Megaweb Toyota City Showcase.

Rygoku bölgesi

Buraya aslında hostelim olduğu için gelmiştim ama gezmek için de gelinirmiş. Tokyo’nun eski zamanını gösteren Edo-Tokyo müzesi bu bölgede. Hatta metro istasyonu çıkışında. Hemen müzenin yanında da Ryōgoku Kokugikan (Sumo güreş arenası) var. Biletler çok çabuk tükendiği için eğer izlemek istiyorsanız internet sitesinden alabilirsiniz. Yalnız en ucuz bilet ben baktığımda 4000 yen’den başlıyordu bilginiz olsun.

Tsukiji Fish Market (Tokyo Balık Pazarı)

Tokyo’ya gelip de balık pazarını gezmeden olmaz. Burası işleyen bir pazar olduğu için turistler için bazı kurallar var. Gece 2-3 gibi gelip kayıt yaptırıp, 5 gibi başlayan balık satışını izlemek. Burada maksimim 300 kişi alınıyor dediler. İkinci seçenek ise daha kolay olan gündüz saat 10 dan sonra turistlere açıyorlar. Ben saat 10 dan sonrakine gittim ve yinede ortamı balıkları vs görebildim. Tabi bu saate kadar çoğu satışları yapmış ve artık temizliğe başlamış oluyor ama gece kalkıp gelmek istemezseniz de böyle bir seçenek var. Yalnız saat 10 u çok geçirmeyin çünkü temizlik bittikten sonra görecek neredeyse hiç bir şey kalmıyor.

Hamarikyu Garden

Balık pazarını gezdikten sonra yakınlarda yürüme mesafesinde Hamarikyu Garden var. Japon bahçesine çok güzel bir örnek olan bu parkı gezebilirsiniz. Park 16:30 da kapanıyor, giriş ücretli ama çok değil.

Tokyo Monorail

Parkı da gezdikten sonra yine yürüme mesafesinde Hamamatsucho tren istasyonu var. Bu istasyonun özelliği Tokyo’nun ilk havada giden metrosu olan Tokyo monorail bu istasyondan biniliyor. Monorail ilk olarak 1963 yılında havaalanı ile şehir arasında ulaşımı sağlamak için yapılmış. Şehir içinde giden bir roller coaster gibi ve en önde oturursanız önü görerek gidebiliyorsunuz. Ben son durağa kadar gidip geri geldim çok güzeldi.

Tokyo Tower

Hamamatsucho tren istasyonu sonrasında yine yürüme mesafesinde eyfel kulesine benzeyen Tokyo Tower var. Kulenin yanındaki Zōjō-ji tapınağı ise bahçesindeki bir sürü çocuk heykeli ile meşhur. Bu çocuklar tapınak koruyucu olarak adlandırılıyor. Yanlarındaki minik rüzgar gülü çıkarttıkları ses ile sanki canlı gibiler. Bir de hepsinin kırmızı beresi var.

Ghibli Museum (Ghibli Müzesi)

Hayao Miyazaki filmleri hayranı olup da bu müzeyi görmeden Japonya’dan dönersem çok üzülürdüm. Biletleri çok çabuk tükeniyor ve bir ay önceden sonraki ayın biletleri satılıyor. Ben Kyoto iken satışlar açıldı ve o gün hemen bitti. Yinede diğer ayın ilk haftasına bilet almayı başardım. Bilet büyüler için 1000 yen 33tl kadar çok pahalı değil aslında.

Müze Tokyo’nun az dışında Mitaka denilen bölgede. Tokyo’dan chuo line hattı ile Kichijoji istasyonuna geliyorsunuz. Buradan yürüyerek müzeye gidiliyor çok uzak değil. Peki bir ay sonrasına biletim olan müzeye girmeyi başardım mı? Okumak için tıklayın.

Tokyo gezimde benim gittiğim yerler bunlar. Tokyo’da görülecek ve yapılacak daha çok şey var. Bir ay bile kalsanız keşfedecek çok yer var. ayrıca Tokyo yakınlarında otobüs ya da tren ile günlük gidip gezilecek çok yer ve adalar var. Bir sonraki görüşmemizde artık, Arigato daimas Tokyo.

 

2 thoughts on “Japonya – Tokyo Gezi Rehberi

 • Nevzat

  (27 Şubat 2018 - 20:02)

  Japonya ve Kore gezisi için araştırma yaparken sitenize rastladım. Seyahatimde ihtiyacım olacak bilgilerin çoğunu yazmışsınız, emeğiniz için çok teşekkürler.
  Not: Google map haritasını kişiselleştirip üzerinde seyahat ettiğiniz güzergahları işleyebilir siniz. Şehirlerde de, gezdiğiniz ya da gezmeye değer gördüğünüz yerleri harita üzerinde işaretleyip o şehirle ilgili bölüme link koyabilirsiniz. Böylece okuyucu bahsettiğiniz yerler hakkındaki bilgileri okurken harita üzerinde yerlerini görebilir ve seyahati zihinlerinde daha kolay şekillendirebilirler. Saygılar.

  • Gezen Robot

   (27 Şubat 2018 - 20:05)

   Teşekkürler 🙂 haritam var aslında menüde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.