Japonya – Shirakawa-go Köyüne Nasıl Gidilir?

Tokyo’da gezerken metrolarda sürekli bu köyün reklamını göreceksiniz. Köyü gezip Tokyo’ya döndükten sonra bile reklamları her gördüğümde buraya gittim ben diye kendi kendime sevindim 🙂 Japonya gezinizde vaktiniz olursa mutlaka listenize alın derim. JR Pass bileti de aldıysanız Japon Alpleri diyen geçen bu bölgeye gelmelisiniz. Osaka sonrası JR Pass ile Kanazawa şehrine geldim.

Kanazawa’ya gelme sebebim aslında çok meşhur bir japon köyü olan Shirakawa-go ya gitmekti.  İlk gün hava baya yağmurlu olunca meşhur köye (Shirakawa-go) gidemedim ama otobüs biletini aldım en azından. Kanazawa’dan Shirakawa-go’ya gidiş-geliş 3,290yen. Hostelde ulaşımı sorduğumda otobüs olduğunu başka seçenek olmadığını söylediler. Sadece 2 otobüs firması varmış. Biletleri tren istasyonundan çıkınca sağdaki bus ticket ofisinde satılıyor.  Otobüs yine buradaki duraklardan kalkıyor. Sezonun yoğun olduğu zamanlarda biletler tükeniyormuş, gelmeden internetten de alabilirsiniz. Ben gidiş dönüş aldım çünkü yanıma büyük çantayı almak istemedim hostelde bıraktım. Akşam ise çantayı alıp tren ile devam ederim diye planladım.

Bu linkten otobüs saatlerini ve fiyatlarını görebilirsiniz: www.hokutetsu.co.jp/en/en_highway-takayama

Otobüs ile olan yolculuk inanılmaz güzeldi. Her yer ağaçlar ile kaplı, köyler, tarlalar, küçük japon evler, bahçeler… Orman ve orman her yer orman kaplı. Japonya için daha önce gezen arkadaşım bu kadar ağaç olan başka ülke görmedim demişti şimdi onu anlamıştım. Bu arada ülkenin kuzeyi daha da yeşil demişti. Buralar böyle ise kuzeyi hiç düşünemiyorum. Japonya’da orman ve ağaçlar kutsal kabul ediliyor diye biliyorum. O yüzden çok ama çok iyi korunuyorlar. Ayrıca ormanların bazı yerleri bambu ormanı. Asya’da pek görmemiştim ama burada bambu ormanı da var. Başka zaman gelirsem sadece bu ormanları da gezmek istiyorum. Şimdilik sadece otobüsten izledim.

Yaklaşık 1 saat sonunda köye varıyoruz. Köye gelir gelmez zaten mis gibi orman ve temiz hava kokuları bizi karşılıyor. Çiçek kokuları, etraftan gelen su sesleri… Herkes haritasını alıp yürüyerek gezmeye başlıyor. Köyün içinde gezin, kaybolun, burayı kelimelerle anlatmak gerçekten çok zor. Tek tavsiyem bir polar alın yanınıza.  Hava yaz bile olsa köy dağlık alanda olduğu için bazen az serin olabiliyor. Ben haziran ayında gitmiştim ve serindi.

Köyde hala aktif olarak tarım yapılıyor. Bazı evlerin içi ücret ile gezilebiliyor. Yemek için yerler var, alışveriş için köy ürünleri var. Marketlerdeki bu organik ve değişik ürünleri yiyebilirsiniz. Ben yazın gittiğim için tabi dondurma da vardı. Fotoğraflardaki su değirmeni olan yer aslındaa çay bahçesi, orada dondurma ve çay molası verebilirsiniz.

Köyde konaklama var mı derseniz ben göremedim ama sanırım çok az da olsa varmış. Yakınlarda oteller görmüştüm booking’den ama çok pahalıydı. Japon dağları genel olarak pahalı ne yazıkki. Buraları uygun gezmek için kamp yapmak daha mantıklı olabilir. Köyü gezmek için 3-4 saat yeterli. Tüm gününüzü buraya ayırmayabilirsiniz.

Shirakawa-go Köyü Fotoğaf Albümü. Tıklayıp büyütebilirsiniz.

 

Fotoğlara doyamadınız biliyorum 🙂 Bende seçerken zorlandım çoook fazla çekmişim. Kokuları hissetmenizi sağlayamaz belki ama sesleri ve etrafı görmeniz açısından kısa bir video çekmişim, buyrun efemin:

One thought on “Japonya – Shirakawa-go Köyüne Nasıl Gidilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.