Japonya – Tomonoura Kasabası (Ponyo Kasabası)

Hiroshima Japonya’da güneyde gittiğim son şehirdi. Sonra tekrar kuzeye yukarı doğru çıkmaya başladım. Hiroşima ya hızlı tren ile yarım saat uzaklıktaki Fukuyama şehrine trenle geldim. Japonya’da tüm tren istasyonlarında olan paralı dolaplara büyük sırt çantasını bıraktım.

Japonya’da gezerken büyük çantayı nereye bırakalım?

Tren istasyonlarının neredeyse hepsinde bu paralı dolaplardan vardı. Bende ilk burada kullandım. Orta boy olanı 400 yen fiyatındaydı ve büyük çantayı biraz sıkıştırınca girdi. Küçükler 300 yen, büyükler 500 yen fiyatlarında. Dolaba çantayı koyduktan sonra parayı atınca anahtar dönüyor. Sonra tekrar almak istediğinizde anahtar ile açınca bir daha kapanamıyor. Buna dikkat edin. Benim anladığım bu dolaplar tek kullanımlık.

Tomonoura Kasabası’na Nasıl Gidilir?

Fukuyama tren istasyonunun hemen önünden kalkan otobüs ile Tomonoura balıkçı kasabası’na gidiliyor, bilet ücreti 520 yen. Aslında mesafeye göre ücret var ama son durak kasaba ve ücret 520 yen tutuyor.  Geliş ile birlikte toplam ücret 1040 yen.

Bu kasabanın özelliği Miyazaki filmlerinden Ponyo bu kasabada geçiyor. Hayao Miyazaki ve ekibi filmi yapmak için burada 2 ay kalmış ve taslak çizimleri yapmışlar. Bazı yerler filmde aynen geçiyor. Kasaba bu konuda zaten oldukça popüler, Ponyo okulunda, çarşıda hep tanıtımlar var. Hatta ponyo’nun evine benzer bir ev bile yapmışlar. Otobüs ile yarım saatlik yolcuktan sonra son durak kasabanın merkezi, buradan sonrasını yürüyerek gezmek mümkün. Yine bu duraktan otobüs ile geri döndüm.

Bu kasabada çekilen başka bir film ise Wolverine’in Japonya’ya geldiği bölüm. Onun da bazı sahneleri burada çekilmiş. Benim görmek istediğim yerler tabiki Ponyo 😅 Son durakta iner inmez bir dükkan var içeride her film için ayrı harita yapmışlar. Ponyo haritası alıp gezmeye başlıyorum. Kasaba gerçekten çok sevimli, her yerden çiçekler fışkırıyor. Evler minik ve sevimli. Benim gittiğim dönem sezon dışı olduğu için ekstra sakindi. Sadece yaşlı japonların olduğu sokaklarda, evlerin arasında dolaşmak çok keyifliydi. Kasaba gerçekten film seti gibi ayrıca Miyazaki de neden burayı seçmiş anlıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.