Ghibli Müzesi – Tokyo – Japonya

Hayao Miyazaki çizgi filmleri hayranı olup da bu müzeyi görmeden Japonya’dan dönersem çok üzülürdüm. Biletleri çok çabuk tükeniyor ve bir ay önceden sonraki ayın biletleri satılıyor. Ben Kyoto’da iken satışlar açıldı ve o gün hemen bitti. Yinede diğer ayın ilk haftasına bilet almayı başardım. Bilet büyükler için 1000 yen 33tl kadar çok pahalı değil aslında.

Ghibli Müzesi’ne Nasıl Bilet Alınır?

Müzenin resmi web sitesi www.ghibli-museum.jp/en/.  Biletler online olarak sadece bu linkten satılıyor: https://l-tike.com/st1/ghibli-en/. Japonya’da çokça göreceğiniz Lawson marketler bilet satmaya yetkili. Marketlerde kiosk var ama ingilizce menü yok.

Neyse Tokyo’da sadece müze için fazladan nerdeyse 2 hafta kalmam gerekiyordu müzeye girmek için ama Tokyo çok pahalı o kadar süre kalmak bir servet resmen. Bu arada bende Türkiye’ye dönmeye karar verdim ve uçak biletini aldım. Dönmeden en azından müzenin dışarıdan fotoğrafını çekeyim hatıra olsun dedim.

Ghibli Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müze Tokyo’nun az dışında Mitaka denilen bölgede. Tokyo’dan Chuo Line hattı ile Kichijoji istasyonuna geliyorsunuz. Buradan yürüyerek müzeye gidiliyor çok uzak değil. Burası ormanlık bir alan gibi yaban hayat hala korunuyor. Müzeye doğru yürürken zaten Ghibli neden burayı seçmiş anlıyorsunuz.

Yolda müzeye yaklaştığınızı gösteren tabelaları gördükçe heyecan artıyor. Müzeye ulaşınca beklediğimden çok daha büyük olduğunu fark ettim ilk olarak ve çok renkli. Yeşillikler içinde aynı filmlerindeki gibi.

Müzenin girişinde Totoro bizi karşılıyor. Sonra yürüyünce giriş sırası ve bilet kontrolü tabi. Burada da bir kaç fotoğraf çekiyorum. Çatıda Castle in Sky robotlarından birisi var bana bakıyor.

Rezerve biletim olmadan Ghibli müzesine nasıl girdim? 

Daha fazla fotoğraf çekecek yer kalmayınca görevliye gidip durumu anlatıyorum. Türkiye’den geldim bilet aldım ama öteki aya benim de bu hafta dönmem lazım vs. O da bugün dolu giremezsin diyor. Bende üzüldüm tabi ama hiç umudum yoktu zaten. Türkiye çok uzak gidince bir daha gelmem çok zor dedim acıklı acıklı. Gel bakim dedi kenara geçtik, 16:30 da buraya gel dedi. Tekrar bilet alırsan girebilirsin. Aha neler oluyor? gerçekten girebilecek miyim? Hem de bu kadar kolay. Tekrar bilet alırım ne olacak kaç kez ghibli müzesine gireceğim. Saat 2 bunlar olurken 2,5 saat beklemek için geri dönüp Goseki diye Fransız kekleri satan bir cafede oturdum. Burada beklerken tabiki Totoro yağmuru başladı.

Beklerken bende bu yazıyı yazdım. Cafede internet yok, telefonun not kısmına yazıyorum. Şu an tam bir saat kaldı bakalım neler olacak girebilecek miyim müzeye 😅

Yazının devamını Türkiye’de yazıyorum. Müzeye girdim gezdim bile 🙂

Neyse o gün cafeden çıktım geri döndüm ve adamın dediği yerde bekledim. Benim dışımda bir çift daha bekledi. Sonra bize bir kağıt verdi ve ileride Lawson market var oradan bileti alın dedi. Biletleri sadece Lawson marketler satmaya yetkili zaten. Markete gittim ve bileti aldım çok kolay oldu. Sonra da müzeye girdim tabiki. Müze 18:00 de kapandığı için yeterince zamanım oldu aslında. İçeri girer girmez fotoğraf çekmeye başladım ama hemen uyardılar fotoğraf çekmek yasak diye. Etrafta çok fazla görevli var zaten. Ayrıca bu kadar bana yardımcı oldular bende kırmadım onları hiç fotoğraf çekmedim.

Ghibli müzesi çok kalabalık ve çok fazla çocuk dolu olsa da inanılmaz bir anı oldu benim için. Çizgi filmlerin orijinal taslakları, bazı filmlerde geçen yerlerin aynısının maketleri ve o maketler içinde dolaşmak çok güzeldi. Miyazaki hayranı birisi orada kafayı yer. Nereye dönseniz bir filmden bir şey var. Penceresinden duvarına, merdivenine hatta tuvaletlerdeki dekorlara kadar. Tabiki bir de kocaman  market var. En kalabalık yeri orasıydı herkes deli gibi ürünlerden alıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.