Japonya – Nara Park (Geyikli Park)

Fukuyama sonrası akşam Osaka’ya geri dönüyorum hızlı tren ile çünkü Nara Park’a en yakın yer Osaka. Aslında tren ile Kyoto’dan da yakın ama Osaka’da ucuz hostel bulunca orada kaldım. Büyük çantayı bırakıp tren ile geyikleri ile meşhur Nara Park‘a geldim. İstasyondan çıkınca parka gitmek için otobüse binenler oldu ama aslında yürüyerek çok uzak değil. Ayrıca yol üstünde pazar yeri, tapınaklar vs var.

Parka giriş ücretsiz. Girer girmez geyikleri görünce hemen yanlarına gitmek istiyorsunuz. Girişte çok sayıda geyikler için kurabiye satan yerler var. Geyikler bunlara alışmış birisi alınca hemen ona doğru geliyorlar. Sevmeye çalıştığınızda ise kaçıyorlar. Yine de çok evcilleşmişler. Ben kurabiye almadım yaprak vermeyi denedim ama yemediler. Parkın içlerine doğru yürümeye devam edince geyiklerin her yerde olduğunu göreceksiniz. Parkın girişi kalabalık orada çok vakit kaybetmeyin derim. İçeri girdikçe kalabalık azalıyor, geyikler ise artıyor. Bir ağacın yanında çim yiyen geyikler vardı onlara doğru gittim. Sonra yanlarında kiraz ağacı olduğunu gördüm ve onun yaprağından kopardım yine deniyorum yiyecekler mi diye. Bu sefer resmen yuttular yaprakları. Sonunda hangi yaprağı sevdiklerini buldum. Parkta neredeyse hiç görevli yok o yüzden yaprak koparıp vermek yasak mı bilmiyorum ama doğal sonuçta yesin hayvan. Neyse beni gören bir çocuk grubu geldi onlar da vermeye başladı. Boyu yetişmeyen çocuklara koparıp verdim onlar da besledi. Sonra parkı gezmeye devam etmek için içerilere doğru yürüdüm. Park oldukça büyük ve gittikte gidiyor.

Nara park içinde yine her yerde olduğu gibi bir çok tapınak var. Bunlardan sadece bir tanesine girdim, Kasuga-taisha Temple. Burada farklı olarak karanlık oda, geyikli dua ve tabiki etrafta geyikler vardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.