Güney Amerika gezisinde hırsızlık için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bu konu ne yazıkki çok fazla oluyor o yüzden sürekli dikkat etmek ve önlem almak gerekiyor. Değerli eşyaları mutlaka küçük çantada taşıyın. Özellikle yolculuk ederken. Büyük çanta her an gidecek gibi düşünün ve içinde yolculuk sırasında önemli şeyler çok olmasın.

Küçük çantayı ise bir an bile yanınızdan ayırmayın. Otobüste yukarı ya da koltuk altına koymayın. Baya sarılıp uyuduğum çok oldu.

Pasaport, kartlar, kimlikler için hepsinin fotoğrafını çekin ve cloud’a yükleyin. Kolay erişiminiz olan bir yere. Pasaport fotokopisi mutlaka olsun bir kaç tane. Kredi kartı kopyalaması çok oluyormuş o yüzden kartlardan kullandığınızı internetten alışverişe kapatın. Yedek kartı açık bırakıp, internetten bilet vs alırken onu kullanırsınız. Banka kartların mutlaka yedekleri olsun ve ayrı yerlerde taşıyın. Hostelde kilitli dolap varsa pasaport ve yedek kartları genelde bırakın. Fotokopi ve telefonda fotoğrafı olsun yeterli. Bilet alırken fotosunu gösterdim hep.

Bel çantası çok kullanan var. Bende aldım ama rahat edemedim açıkçası. Bozuk para çantası gelince alın, hem güzeller hem de süreli bozuk para veriyorlar.

Telefon çalınması çok oluyor. Elinize vurup düşürüp alıp kaçıyorlarmış. Ben telefonu normalde de çok düşürdüğüm için ufak bir ip taktım kılıfa, telefonu kullanırken bileğime takıyorum.

Sonraki soru: Güney Amerika ülkelerinde hangi turları satın almalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.