Güney Amerika ülkelerinde hangi turları satın almalıyım?

Genelde tüm şehirlerde merkezde free walking turlar oluyor. Hem kolayca gezmek, hem rehberden bilgi edinmek, hem de diğer gezginler ile tanışmak için çok güzeller. Ayrıca ücretsiz, dilerseniz rehbere bahşiş veriyorsunuz. Güney Amerika’da çoğu yerde genelde var. Hostellerde  free walking turlar için genelde bilgi bulunuyor.

Ücretli turlardan benim katıldıklarım bunlar: (Tur firması ismi yazmıyorum çünkü hepsini gittiğim yerde sorup aldım. Gittiğiniz yerlerde bu küçük tur firmaları çok ortada zaten bulması alması baya kolay. Gitmeden almanıza gerek yok)

Kolombiya’da kahve turları güzeldi. Minca ve Salento’da kahve çiftliklerinde bu turları satıyorlar. Tur sonunda tadım da yapılıyor. Kahve sezonu ise toplama işine de yardım edebilirsiniz. İki turdan da memnun kaldım ama Salento daha iyidi.

Ekvador’da Galapagos adalarına gitmeyecekseniz onun ucuzu olan Plata Island ada turu var. Mavi ayaklı kuşların olduğu adaya 25 dolara gidebiliyorunuz. Bende ona gittim ve memnun kaldım.

Peru Cusco da çok fazla tur var ve uygun fiyatlı. Kendiniz gezmektense tur almak daha mantıklı. Cusco tam bir tur firması cenneti, bunları gezip bilgi alıp sevdiklerinize gidebilirsiniz. Machu Picchu, Rainbow mountain, Moray, Maras salt terrace, en popüler olanlar. Ben rainbow hariç diğerlerini aldım hepsi güzeldi.

Peru Puno şehrinde Titicaca gölü turu alabilirsiniz. Ulaşım, yemek ve rehber dahil uygun fiyatlı.

Peru Nazca da uçak turu ile çizgilere yukarıdan bakabilirsiniz. Çok ucuz değil ama meraklısı iseniz o paraya değer. Buna katılmadım, ucuzu olan çizgilerin yanına otobüsle gidip izleme kulesine çıkmak. Gün batımını tavsiye ederim.

Peru Huacachina da çöl turu alabilirsiniz. Çölde araçla turlamak ve board ile kaymak çok keyifli.

Bolivya La Paz da alınacak turlar, death road bisiklet turu, Amazonlar turu. Uyuni de ise 3 günlük salar de uyuni turu. Şili’den 3 kat daha ucuz ve aynı tur.

Şili Atacama da astronomik tur ve valle de luna (ay vadisi) turu. Hava açıksa kesin astronomik tur alın, zaten kısa 2 saatlik.

Şili Pucon’da çok tur var ama biraz pahalıydı almadım. Popüler turlar, Volkan tırmanışı, rafting, at binişi, kano, trekking, paraşüt ile atlama, hot spring, bisiklet.

Şili Chiloé adasında kiliseler meşhur, bunları gezmek için tur var. Adada Ancud’da penguen turu var, Castro’da tekne turu var. Bunlar güzeldi.

Şili Puerto Tranquilo kasabasında marbel cave (marmol) turu çok güzel. Bu tur tekne ile ya da kano ile yapılabiliyor. Kano biraz pahalı. Burada bir de buzulda yürüme turu var çok güzeldi ama baya pahalı. Yalnız aynı tur (Perito Moreno buzulunda yürüme turu) Arjantin’de daha da pahalı. Buzulda yürüyüş için burası daha ucuz. Buzul aynı buzul çünkü.

Patagonia’da dağlara yürüyüş için turlar var ama hiç gerek yok. Patika yol çok kolay ve belirgin. Ayrıca çok yürüyen var kolayca yapılır. Turları genelde yaşlılar grup olarak alıyorlar.

Sonraki soru: Güney Amerika ülkelerinde karadan sınır geçişleri nasıl oluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.