Güney Amerika da hangi ülkeler tehlikeli?

Bu soru genelde çok soruluyor. Güney Amerika ülkelerinde en büyük problem hırsızlık. O kadar genel olmuşki artık hırsızlık değil yer değiştirme diyorlar. Çoğu zaman otobüs firmaları uyarı yapıyor. Çoğu hostelde mutlaka kilit dolabı var. Konuştuğum bir çok Avrupalı gezgin çantasını çaldırmış. Hatta bizim Türklerden çantası çalınan oldu. En büyük sıkıntı bu diyebilirim.

Onun dışında turistlik alanlarda ben çok bir olay görmedim. Zaten kuzeydeki ülkelerde (Kolombiya, Ekvador, Peru ve Bolivya) çok polis var. Özellikle Kolombiya’da turistlik yerlerde çok polis göreceksiniz. Bunlar biraz içinizi rahatlatıyor gezerken.

Market, restoran gibi yerlerin önünde pompalı tüfekli güvenlik görevlisi görmeye alışıyor insan. Kfc de vardı komik gelmişti. Küçük bakkallarda genelde bakkal amca parmaklıklar arkasından size istediğinizi veriyor. Bu dediklerim genelde büyük şehirlerde. Köy ve kasabalara gidince bu kadar güvenlik önlemi görmüyorsunuz.

Özellikle büyük şehirlerde kap kaç olaylarına çok dikkat edilmeli.

Sonraki soru: Güney Amerika gezisinde hırsızlık için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.