Japonya JR Pass tren bileti nedir, nasıl alınır?

Japonya’nın sadece yabancı turistler için sattığı bir tren bileti JR pass. Açılımı Japan Rail Pass, JR oradan geliyor yani. Şimdi en çok sorulan soruları cevaplıyorum.

JR pass bileti almalı mıyım?
Tüm okuduğum bloglarda kesin alın yazıyordu. Peki bence almalı mı? Bir haftadan çok kalacaksanız bencede alın, verdiğiniz parayı karşılıyor bineceğiniz trenler. Tokyo, Kyoto, Osaka, Nara ve Hiroshima en popüler yerler. Gelenlerin çoğu bu rotayı yapıyor. Planınızda bu yerler varsa bilet hakkını veriyor. Sadece Tokyo hiroshima gidiş geliş bile neredeyse aynı paraya geliyor. Ayrıca insan hayatında bir kez de olsa Japonya’nın meşhur hızlı treni shinkansen e binmeli. Bu bilet ile çok bineceksiniz. Tek dezavantajı süre kısıtlı olması. Bilet bitecek diye insan geriliyor ve kullanmam lazım diyor, ben çok gerildim bitmeden her yere gideceğim diye.

Peki almazsanız ucuza başka ulaşım yok mu? Var efenim otobüs var ama çok uzun sürüyor ve çok da ucuz değil ayrıca. Yollar falan çok iyi ama Japonya’da genelde araçlar yavaş gidiyor o yüzden uzun sürüyor. Otobüsler çok geniş değil, 1.80 boyum var biraz zor sığdım diyebilirim.

JR pass bileti ücretleri ne kadar?
Bilet 7 günlük 259 $, 14 günlük 414 $ ve 21 günlük 530 $ olarak satılıyor. Bu fiyatlar Haziran 2017. Güncel fiyatlar değişmiş olabilir. Kargo için de 22 $ alıyor.

Kaç günlük JR pass almalıyım?
Tokyo, Kyoto, Osaka, Nara ve Hiroshima rotası için 7 günlük bilet yeterli. Yok ben dağlara, köylere, kuzeye de gideceğim derseniz en az 14 günlük bilet alın. Ben 14 günlük aldım yetti baya. Para sorun değilse 21 alın her yeri gezin.

JR pass biletini nereden alabilirim?
En kolayı internetten almak. Bu site İngilizce ve çok iyi bende buradan aldım https://www.japan-rail-pass.com Sorunuz ya da sorun olursa mail atınca çok hızlı dönüş yapıyorlar.

JR pass biletimi hangi adrese göndermeliyim?
Genelde gitmeden kendi ülkenize alınıyor ama ben Japonya öncesi Endonezya’daydım ve sabit adresim yoktu. O yüzden Japonya’da bir hostele 2 gün rezervasyon yaptım ve oranın adresini verdim. Bilet hostele gitti ve gidince oradan alıp aktif ettim. Bu şekilde de alabilirsiniz.

 

JR pass bileti alır almaz süresi başlıyor mu?
Hayır başlamıyor. Japonya’da siz aktif edince başlıyor. Aktif ettiğiniz gün de dahil. Yani sabahtan yapmakta fayda var.

JR pass bileti nasıl aktif edilir?
Bu da çok kolay, Japonya’ya girişte pasaportunuza vize yapıştırıyorlar küçük bişey. Tren istasyonunda info kabininde JR pass bölümü var oradaki görevliye veriyorsunuz, ufak bir form doldurup pasaportunuzu veriyorsunuz. Görevli o vize kağıdına bakıyor ve biletinizi veriyor. Benim işlem 1 dk falan sürdü.

JR pass ile havaalanından şehire gelebilir miyim?
Evet JR Narita Express diye bir hat var onunla ücretsiz Tokyo istasyonuna gelebilirsiniz. Bunun için jr pass biletini havaalanında aktif etmeniz lazım. Yalnız bu tren hattında non reserved vagona yok ve yerler genelde dolu oluyor. Binmeden görevliden rezerve yapmasını da isteyin.

JR pass bileti şehir içi ulaşımda kullanılır mı?
Bu en çok sorulan soru, bende merak ediyordum. Tokyo haricinde şehir içi metro diğer şehirlerde çok yok. Tokyo’da ise JR hatları bazı yerlere gidiyor. Yani kısıtlı olsada JR pass Tokyo içinde kullanılabilir. En popüler hat yeşil renkli JR Yamanote line. Bu hat en çok gidilen turistlik yerlerden geçiyor ve daire çiziyor aslında şehir etrafında. Buralara gitmek için kullanabilirsiniz. Özel şirketlere ait diğer metro hatlarında JR pass geçmiyor.

JR pass biletini Japonya’ya gitmeden önce ne zaman almalıyım?
Biletin kargo ile gelmesi 3-5 gün sürebiliyor ona göre gitmeden alabilirsiniz. Yani gitmeden bir hafta önce en geç almanız faydalı. Kağıt olarak posta ile gelen şey aslında bilet değil. Satın aldığınızı gösteren bir kağıt geliyor. Biletinizi Japonya’da merkezi JR istasyonlarından birindeki info alanında aktif edip almanız lazım. Bu istasyonların listesi posta ile gelen kağıtlarda var. Havaalanında, Tokyo ve Ueno istasyonunda var en yakınları genelde bunlar.

JR pass biletimi iptal edebilir miyim?
Evet iptal hakkınız var. Bilet alındıktan sonra 3 ay içinde aktif edilmeli. Etmezseniz 1 yıl içinde iade edip %10 kesinti ile paranızı iade alabilirsiniz. Kargo parası yanıyor tabi.

JR pass biletimi başkası kullanabilir mi?
Hayır sadece üzerinde ismi yazan kişi kullanabilir. Tabi ben 2 hafta kullandım kimse kimlik kontörlü yapmadı o ayrı. Yani sizin insafınıza kalmış durum ama yapmayın.

JR pass ile trene binmek nasıl oluyor?
Dünyanın en kolay şeyi bu olsa gerek, trene giden bilet okutma cihazlarının yanında görevli kabinleri var. Ona gösterip geçiyorsunuz bu kadar. JR elektronik bir bilet değil o yüzden cihaza okutma yok, göster geç var. Trene binince içeride bir kontrol daha var, trende görevli gelince ona da gösteriyoruz. Bir de son olarak istasyondan çıkarken gösteriyorsunuz. Giriş gibi aynı şekilde göster çık.

Reserved ve Non reserved ne demek?
Trenlerin bazı vagonları rezerve edilmiş koltuklar için bazıları da gir boş bulduğuna otur şeklinde, yani non reserved bu demek. Eğer binmeden koltuk rezervasyonu yapmadıysanız non reserved vagona binmeniz lazım. Bu vagonlar ekranlarda yazıyor. Ekranlar Japonca ve İngilizce ayrıca gelen trenin kapısının köşesinde de genelde yazıyor. Vagonun içindeki ekranda da yazıyor. Eğer yoğun sezonda geldiyseniz sakura sezonu gibi rezerve yapın çünkü yer olmayabiliyor ya da tüm tren rezerve gelebiliyor. Görevli bilet kontrolü yaparken reserved vagona binerseniz in canım sonraki durakta diyor başıma geldi. Rezervasyonu internetten, kiosktan ya da görevliden isteyip yapabilirsiniz.

JR Pass ile hangi trenlere binebilirim?

Öncelikle gideceğiniz yere giden treni bulmak için Google Maps en iyisi acaip doğru çalışıyor. Bir başka güzelliği de trenleri gösterirken başında JR logosu gösteriyor. Bu trenlerin hepsine ücretsiz binebilirsiniz. Bunun haricinde Limited yazan ya da Express yazan trenler geliyor bunlara da binebilirsiniz. Şehirler arası trenlerin neredeyse tamamına biniliyor aslında. Ben bir tek Fuji dağına yakın göle giderken bir trende geçmedi ona para verdim. Onun haricinde tabiki hızlı tren shinkansen trenlerin hepsine biniliyor.

JR pass bileti son gün de kullanılır mı?
Üzerinde yazan son gün tarihi de geçerli kullanabilirsiniz. Gece 24 de sona eriyor süresi. Japonya masalı da bitiyor.

JR pass biletimi kaybettim yenisini alabilir miyim?
Kargo ile gelen satın alma kağıtları 2 tane, birini aktif ettiğinizde alıyorlar birini size veriyorlar. Onu yanınızda taşımayın, JR pass biletini kaybederseniz bu yedek kağıt ile yeniden alabilirsiniz.

Bu yazıyı Tokyo’da Kitanomaru Park’da ağacın altında yazdım hey gidi Japonya 🙂

4 thoughts on “Japonya JR Pass tren bileti nedir, nasıl alınır?

 • Sequ'nun Seyahatnamesi

  (9 Temmuz 2017 - 17:51)

  JR Pass ile ilgili gerçekten her türlü sorunun cevap bulduğu kaliteli bir yazı olmuş. Yakın gelecekteki muhtemel Japonya seyahatim için bu ve Japonya hakkında diğer yazdığın yazıları şimdiden kaydettim bir yere.

 • Cihat eraytaç

  (14 Ekim 2017 - 14:09)

  Selamlar..Acaba tokyo da jr rail pass alamaz mıyaz? Böylece hem kargo paraşı ödemeyiz.Bilgi verirseniz sevinirim

  • Gezen Robot

   (21 Ekim 2017 - 01:40)

   Bildiğim kadarı ile alınamıyor

 • Japon Sineması Platformu

  (24 Ocak 2019 - 17:42)

  Bilgilendirici, güzel bir yazı olmuş. Japonya’ya gitmeyi düşünen arkadaşlara çok yararı olacaktır. Tebrikler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.