Güney Amerika ülkelerinde ulaşım nasıl sağlanıyor?

En yaygın ulaşım şekli tüm ülkelerde otobüs. Asya’daki gibi tuktuk, tren burada yok denilecek kadar az. Şehirler arası hatta ülkeler arasında ulaşım için hep otobüs kullandım. Sadece bir kez Şili de uçak çok ucuzdu ve 24 saatlik bir yol vardı orada uçağa bindim. Şehir içinde ise bizdeki gibi minibüsler var. Bazen köyler arası ulaşım için de yine minibüs var. Ücretler ya sabit ücret ya da mesafeye göre.

Taksi ise bazı ülkelerde ucuz o yüzden kullanılabilir ama daha çok Uber tercih ediliyor. Taksimetre var ama açmayı pek sevmiyorlar. O yüzden ücreti pazarlıkla yapılıyor. Gerçek ücreti görmek için Uber ile aynı mesafe kaç para tutuyor bakmak işe yarıyor. Uber ise çok yaygın ve çok çabuk araç geliyor, en güzel yanı ise İspanyolca bilmiyorsanız işi çok kolaylaştırıyor. Gideceğiniz yeri ve ücreti şöför görüyor zaten.

Kolombiya, Ekvador, Peru ve Bolivya da otobüs firmaları pazarlıkla az da olsa indirim yapıyor. Bir de son anda gidip terminalden alsanız da genelde hep yer oluyor. Şili ve Arjantin ise sıfır pazarlık. Bir kuruş inmiyorlar. Yoğun zamanlarda fiyatlar baya artıyor, yer kalmıyor. Bu ülkelerde önceden bilet almakta fayda var.

Uçak az kullandım dedim ama aslında iç hat uçuşları erken alınırsa baya uygun fiyatlı olabiliyor. Benim gezi tarihlerim net olmadığı için de çok tercih etmedim. Bir de yolları göre göre gitmek istedim. Zaman kısıtınız varsa ya da 30 saat otobüs çekmek istemezseniz uçak bakın derim. Özellikle uzun mesafelerde. Güney Amerika ülkelerinde bazen mesafeler gerçekten uzun. Ya da bazen yollar o kadar zorlu oluyorki, dağlık vs 100 km yolu 8 saatte gittiğimiz oldu.

Sonraki soru: Güney Amerika ülkelerde yemekler nasıl?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.