Güney Amerika gezisi için nasıl bir rota yapmalıyım?

Öncelikle coğrafya bilgisi ile başlayalım, Güney Amerika ülkeleri: Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Şili, Arjantin, Uruguay, Paraguay, Brezilya, Venezuela. Ee peki Meksika, Guatemala falan nerede derseniz, onlar orta Amerika ülkeleri. Ben henüz oraları gezmediğim için bu rehberde onlar yer almıyor.

Şimdi ülkeleri öğrendiğimize göre nereden başlamalı? Bende bunu çok düşündüm ve sonra İstanbul’dan bu ülkelere uçak biletlerine baktım. En ucuz 3 aktarma ile Kolombiya Cartagena şehrine bilet buldum. Böylece Kuzeyden Güneye doğru inmeye karar verdim. Yani yukarıda yazdığım ülke sıralamasına göre rota yapmış oldum. Bence güzel de oldu. Kolombiya’dan başlamak Güney Amerika’ya alışmak için kolay ve güzel bir ülke. Ayrıca kıtanın en ucuz ülkesi.

Genelde hostelde insanlarla karşılaşıp rotayı sorduğumda tersini yapan da vardı, aynı şekilde yapanda. İki farklı sıra ile yapmanın faydaları sizin gideceğiniz sonraki ülkelerden gelenlerden bilgi almak ve kendi geldiğiniz yerlerden bilgi vermek. Yolda hostelde bunu çok yaptım. Bir başka güzelliği de aynı insanları yolda defalarca tekrar görmek. Çünkü genelde herkes aynı rotayı yapıyor ve genelde aynı sürelerde kalıp devam ediyor.

Eğer rotayı tersten yapmak isterseniz Brezilya São Paulo’dan başlayıp yukarıda yazdığım ülke sıralamasını tersten yapabilirsiniz.

Rotada neden Venezuela yok derseniz şu an ülke baya karışık durumda ve gidilmesi pek tavsiye edilmiyor.

Rotadaki önemli bir konu da en Güney’e Patagonya bölgesine girip girmemek. Bunun sebebi kıtanın en pahalı ve en zor iklime sahip bölge olması. Şili ve Arjantin’in ortak paylaştığı bu bölge kışın çok zor olabiliyor. Bu arada patagonyanın yazı ve kışı Türkiye ile ters, yani aralık, ocak, şubat yaz mevsimi. Eğer rotanızda patagonya olmayacaksa, ya Santiago’dan Arjantin’e geçiş yapabilirsiniz. Ya da benim önerim Şili de Pucon’a kadar inip oradan Arjantin’e geçmeniz.

Sonraki soru: Güney Amerika ülkelerinde gezilecek yerler nereler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.