Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

yeni-ehliyet

Yeni ehliyete geçmek henüz zorunlu değil ama araba ya da motosiklet ile yurtdışına çıkacaksanız almanızda fayda var. Çünkü mevcut ehliyet ile Türkiye’den çıkış yeterli değil. Daha önce motosiklet ile çıkmıştım ve beynelminel ehliyet denilen bir kağıt almak gerekiyor. Kendisi 415 TL ve sadece 1 yıllık.

Yeni ehliyet ücreti sadece 15 TL. Sağlık raporu ve kan grubu kağıdı almak gerekiyor 70 TL civarında. Bir de fotoğraf gerekiyor, hepsi bu kadar.

Yeni ehliyet için önce randevu alıyorsunuz. İstanbul’da 1-2 ay gibi ileri zamanlara ancak randevu alınabiliyor o yüzden erken başvurmakta fayda var. Yeni ehliyet randevusu bu web sitesinden alınıyor: https://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/RandevuTalebiSave1.aspx (Eski sürücü belgesi yenileme seçeneği ile)

İstediğiniz bir emniyet müdürlüğünü seçip tarih seçiyorsunuz. İkametgah ettiğiniz yer şart değil. Bilgilerinizi dolduruyorsunuz ve randevu işlemi tamam. Randevu bilgileriniz email ile geliyor. Daha sonra tarihi değiştirmek isterseniz 2 hakkınız var.

Yeni ehliyet için gerekli evraklar neler?

  • Eski sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği
  • Sürücü sağlık raporu
  • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
  • 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

 

Sağlık raporunu herhangi bir hastaneden alabilirsiniz. Yaklaşık 70 TL ye veriyorlar.

15 TL kağıt parasını her banka almıyor, ziraat bankasına gittim yakın diye almadı, halk bankasına yatırdım. Hangi banka alıyor, almıyor bende bilmiyorum. Başvuru sırasında başka bir ücret alınmıyor.

Fotoğrafı yeni çektirmekte fayda var. Yalnız çektirdiğiniz fotoğrafı siyah beyaz olarak ehliyete ekliyorlar. Hatta sim siyah yapmışlar nedense. Görünce korkmayın.

Başvurunuzu yaptıktan sonra verdiğiniz adrese geliyor, başka bir işlem ya da ücret ödemenize gerek yok.

Detaylı bilgi için: https://surucurandevu.egm.gov.tr

Hayırlı olsun.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.