Mısır Hurghada Gezisi

misir hurghada gezisi

Mısır denince akla ilk pramitler gelir ama Hurghada bilinmez. Bende hiç duymamıştım. Gezgin arkadaşlarım buraya Pegasus’tan ucuz bilet aldıklarını söyleyince bende geleyim dedim ve Mısır maceramız başladı. Biz 2016 Nisan ayında gittik. Hurghada, Mısır’ın yeni turistlik şehri ve giderek gelişen bir yer. Henüz çok bilinmiyor o yüzden kalabalık değil, yeni yeni oteller açılıyor ve fiyatlar oldukça uygun. Kızıl Deniz’in ortasında yer alan Hurghada dalış ve şnorkel yapmak için ideal. Fotoğralara bakında akvaryumda yüzmek gibi.

Mısır’a gitmek için herşey tamam ama bir problem var, o da Mısır’ın Türk vatandaşlarından vize istemesi :/ Vize’nin genelde en az 15 günde çıktığı söyleniyor ve çok uzun süreli vermiyorlar. Bizim başvurumuzda 15 gün sürdü ve 1 aylık vize vermişlerdi. Mısır vizesi başvuru yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Konaklama
Booking.com üzerinden yaptığımız arama ile bir çok otele ulaştık. Fiyatlar oldukça uygun. Biz Golden Rose Otel‘de kaldık, geceliği 15 USD. Başka alternatiflerde otel aramak için tıklayın.

Yeme İçme
Mısır’a hiç gitmeyenler bile yemekleri çok kötü diye yorum yapıyorlar, gitmeden nasıl biliyorlar acaba. Şehir olarak bizimkiler kadar gelişmiş ve temiz değildi ama yemek konusunda çok titiz olmamak lazım. Yediğimiz yerlerde genelde lezzetli yemekler çıktı, bu konuda o kadar korkulacak değilmiş.

Hurghada gezi haritası

Gezi rotamız hazır ama peki bu rotayı nasıl gezeceğiz? Hurghada şehir merkezi çok küçük, yürüyerek gezilecek kadar ve merkezde bir türü tur şirketi var. Bu küçük ofisli tur şirketlerine girip, yapmak istediğiniz rotayı söylüyorsunuz. Bu rotada genelde tur yapılıyor o yüzden alışkınlar 🙂 Tur içerisinde araç, şoför, rehber, yemek ve konaklama dahil olacak şekilde anlaşıyorsnuz. Bunları size yazılı vermiyorlar ben bir kağıda yazdırıp imzalattım.

Hurghada tur ücreti ne kadar?

İşin en eğlenceli kısmı burası çünkü çok az ingilizce ile anlaşarak pazarlık yapıyorsunuz. Çok fazla ofis olduğu için önce biraz dolaşıp fiyat öğrenin, sonra size çok çakal gelmeyen bir abiyle pazarlığa girişin. Ben çok iyi yapamadım ama sonunda 650 USD’a anlaştık. Biz 3 kişi, 2 kişi turdan 5 kişi için 1 adet minibüs ile yola çıkacağız. Yolda bize  farklı yerlerde 2 farklı rehber katılacak.

Mısır Hurghada gezilecek yerler

Gezdiğimiz yerlerin isimlerini yazıyorum, bunlar neymiş diye merak edenler buradan okuyabilir. Bu gezimizde pramitler yok. Onları görmek için yukarı Mısır’a Kahire’ye gitmek gerekiyor. Bir başka gezide de oraya gideriz.

  • Hurghada (Konaklama ve şnorkel turu)
  • Luxor (Krallar Vadisi)
  • Hatşepşut Tapınağı
  • Luksor Tapınağı
  • Nil Nehri
  • Aswan Şehri
  • Abu Simbel Tapınağı

Hurghada Şnorkel Turu

Mısır gezisini tamamladıktan sonra tekrar Hurghada’ya döndük ve yine Golden Rose Hotel’de kaldık. Resepsiyondaki arkadaşa bize şnorkel için tur ayarlayabileceğini söyledi ve kişi başı 15 dolara anlaştık. Tur içeriği: tekne ile ulaşım, öğle yemek (sandviç), şnorkel malzemeleri.  Benim gibi çok iyi yüzme bilmeyenler için can yeleği ve eşlik edecek mısırlı abi dahil. Bu abiler çok iyi yüzüyor ve çok yardımcı oluyor, tur sonunda bahşiş vermek yeterli.

Mısır, Hurghada, Abu Simbel gezi videomuz

 

Bunlar da Hurghada gezi fotoğrafları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.