İsviçre – Basel – Colmar Gezisi

basel-colmar-cover

Basel, İsviçre-Almanya-Fransa ile üç ülkenin tam kesişim noktasında yer alan küçük bir şehir. Ülke olarak İsviçreye bağlı ama havaalanında üç ülke için çıkış kapısı bulunuyor. Pegasus ile buraya çoğu zaman uygun bilet bulunabiliyor. Bir çok yere yakın olması açısından tercih edilebilir bir gezi noktası.

Ben 2015 Aralık ayında yılbaşı döneminde gittim. Bu dönem Avrupa’nın en güzel olduğu zamanlardan birisi. Tüm şehirlerde yılbaşı konseptli sokaklar, mağazalar, sokak yemekleri, çeşitli eğlenceler oluyor. Her yer ışıl ışıl oluyor ve gezmeye doyamıyorsunuz. Kışın soğukta o sıcak ortam gezerken içinizi ısıtıyor.

Basel’den şehir merkezine otobüs ile kolayca gibilebiliyor. Konaklama olarak YMCA Hostel Basel’de kaldım. Lokasyon olarak güzel, uygun fiyatlı ve sessiz bir yerdi tavsiye ederim. Basel’in kendisi de küçük ve sevimli yürüyerek gezilebilir. Basel’de en çok evleri sevdim, ufak, bahçeli, çiçekli, renkli renkli bir çok güzel ev var. Bence dünyadaki ev tasarımları böyle yapsak çok güzel şehirler olabilir. Bizdeki apartmanlar neden bu kadar çirkin diye insan üzülmeden edemiyor.

Basel’e yakın yerlere ulaşım için tren kullanabilirsiniz. Tren istasyonu tam şehir merkezinde. Bu gezimde Basel’e 2 saat uzaklıktaki çok daha turistlik olan Colmar’a gittik. Colmar tam bir eski Avrupa kasabası gibi. İnsan kendini bir anda Yüzüklerin Efendisi filmindeki köylerde gibi hissediyor. Binalar çok eski ama bir o kadar da bakımlı. Renkleri ve doğal yapısı çok iyi korunmuş, restore edilmiş.

Yılbaşı coşkusu ise Colmar’da çılgın bir noktaya gelmiş, çok kalabalıktı. Tabi kalabalık olunca karmaşa ve huzursuz bir ortam bekleriz Türkiye’de ne yazıkki öyle oluyor. Colmar’da ise o kadar kalabalık olmasına rağmen gezmek çok keyifli. Tek sorun öğlen yemek yiyecek yer bulamadık, içerisi dolu ve saat 2 de dükkanı kapatacağız diye kimse bizi almadı. Yemek işini çok geçe bırakmamak lazım. Ama yine de aç kalmazsınız sokaklarda bolca sıcak yemek yapıp satanlar var.

Sokakları ve dükkanları gezerek tüm gün dolabişirsiniz. Alışveriş için biraz pahalı ama yine de ufak şeyler alınabilir.

Basel ve Colmar Gezi Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.