İşi bırakıp dünyayı gezmek

Son dönemde bunu yapanları çok duyuyoruz, haberlerini okuyoruz, Facebook’tan takip ediyoruz. Sanırım artık sıra bana geldi. Yakın çevremdeki arkadaşlarım zaten gezginlerden oluştuğu için uzun zamandır benimde yapmak istediğim bir şeydi bu. 16 yıldır aralıksız çalışıyorum ve en uzun gezi maceram (motosiklet ile İstanbul -> Slovenya) 14 gün. Peki ama böyle bir karar sonrası neler yaşanıyor? hep merak etmişimdir. Bende kendi yaşadıklarımı paylaşayım.

Öncelikle en çok sorulan sorular:

Nereye gideceksin? Rotan ne?
En zor kısmı bu diyebilirim, insan nereden gezmeye başlayacağını bulamıyor bana öyle oldu. 3 alternatif vardı, Asya, Güney Afrika ve Güney Amerika. Zaten daha önce sadece Avrupa gezdiğim için o listemde yok. Seçim yaparken en önemli etken iklim. Gittiğim yerde özellikle yağmur sezonu olmaması gerekiyor çünkü haftalarca süren yağmurda gezmek neredeyse imkansız. O yüzden Mart ayında yola çıkacaksanız, Nisan’dan itibaren yağmur sezonu ekvator ülkelerinde başlıyor ve son bahara kadar sürüyor.

İkinci önemli etken bütçe. Asya bu rotalar içinde en ucuz olanı. Güney Afrika ve Güney Amerika ise nispeten daha pahalıya gelebilir.

Tüm bu seçeneklerden sonra ucuz bileti de Asya’ya bulduğum için başlangıç noktası olarak Filipinler‘de karar verdim ve 5 mart tarihine tek yöne 890 TL ye uçak biletini aldım. Rota ise kabaca 1 ay Filipinler, 1 ay Tayland, 1 ay kadar Laos, Kamboçya, Vietnam… Sonrasına yolda karar vereceğim.

Ne kadar para lazım?
Asya bu gezinin ilk parçası ve ne kadar süre gezeceğimi bilmiyorum. Asya rotası bittikten sonra Güney Afrika’ya geçmeyi planlıyorum. Toplam bütçem orta halli bir araba parası 😉 Bakalım ne kadar süre yetecek birlikte göreceğiz. Harcamaları ülke ülke yazmayı planlıyorum.

Yanına neler alacaksın?
40+8 litre bir sırt çantası aldım. Bir de 10lt küçük sırt çantası alıyorum. Çanta içeriğini henüz yapmadım, yapınca onu ayrı bir yazıda anlatırım.

Tek mi gideceksin?
Evet.

Hangi aşıları yapmak gerekiyor?
Asya bölgesi için özellikle tifo ve sıtma tehlikesi var. Seyahat Sağlığı (http://www.seyahatsagligi.gov.tr) merkezi aradım ve randevu aldım. Tifo aşısı yapacaklar, sıtma için ilaç verecekler. Özel bir hastaneden de Hepatit A ve B ile çocuk dönemi aşılarını kontrol etmem gerektiğini söylediler.

Ucuz uçak biletini nereden aldın?
Bir çok bilet karşılaştırma sitesine baktıktan sonra açık ara farkla en ucuz bilet kiwi.com dan çıktı. Asya biletleri için bu siteye bakabilirsiniz.

Konaklamayı nasıl yapacaksın?
Şimdilik booking.com ile hostel ve airbnb düşünüyorum.

Vize gerekiyor mu?
Asya ülkeleri için genelde vize gerekmiyor, ya da havaalanında alınıyor. Filipinler ve Tayland kapıda 1 aylık vize veriyor.

Dönünce ne yapacaksın?
Bu soru çok soruluyor ama şu aşamada cevap vermek çok anlamsız 🙂 Neyse şimdilik bunu düşünmüyorum, gelince bakarız.

 

3 thoughts on “İşi bırakıp dünyayı gezmek

 • Cadı

  (10 Şubat 2017 - 15:41)

  Yolun açık şansın bol olsun. Gezmek görmek çok güzel, rotan hep güzel anılarla doldursun hayatını.

 • Köşe yastığı

  (11 Şubat 2017 - 15:28)

  Şu an kıskanmakla özenmek arasında bir yerdeyim; daha çok kıskandım mı yoksa özendim mi, karar veremiyorum 🙂 Bol bol gez, gezdiklerini de hemencik buraya yaz, benim gibi üşengeç insanlar da okusun, gezmiş kadar olsun, bi tarafları şişmesin 😉 Yolun açık, keyfin gıcır olsun!

 • ibrahim

  (5 Mart 2017 - 19:00)

  Bol bol fotoğraf, yazı ve içeriklerle haberlerini bekliyoruz. Yolun açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.