Fransa Alpler Gezisi

fransa-alps-cover

Alpler denince akla hemen Heidi gelir. Bir çok Heidi filmi var ama benim bahsettiğim çocukken izlediğimiz çizgi film olan Heidi: A Girl of the Alps. Bizi daha o zamandan çizgi film hali ile bile hayran bırakan alplerde dolaşmak her zaman istediğim bir şeydi. Aslında motosiklet ile gitmek istiyordum ama kısmet araba ile dolaşmakmış.

Alp dağları aslında sadece Fransa’da bulunmuyor. Alpler, Orta Avrupa’da yer alan büyük dağ silsilesi. İsviçre, Kuzey İtalya ve Fransa’nın pek çok bölümünde görülür. Avusturya’nın hemen hemen hepsini kaplar ve Almanya’nın güneyinde önemli yer tutar.

Ben bu gezimde Cannes’dan araç kiralayıp Fransa’nın Chambéry, Annecy ve Châtel bölgesini gezdim. Fransa alpleri denince akla hemen kayak gelir ama ben Haziran 2015 de gittim ve yazın yeşillik ve doğal halini görmek istiyordum.

Gezide belli bir rotam yoktu, google map’den bakıp güzel olan yerlere doğru gittim, bazen kayboldum, bazen hiç planlamadığım çok güzel yerleri buldum. Spontan gezmek, alplerde kaybolmak hiç de kötü bişey değil.

Fransa’da Araç Kiralama

Araç kiralama işini Avis‘ten online yaptım. En ucuz olanı genelde küçük ve vitesli arabalar. Düz vitese alışık değilim ama öğrenmenin zamanı geldi diye onu seçtim. Renault Twingo kiraladım ve gerçekten çok memnun kaldım. Küçük ama çok rahat kullanımlı bir arabaymış. Aracı alış ve veriş noktasını aynı seçerseniz fiyatı daha uygun oluyor. Navigasyon cihazı ekstra kiralanabiliyor ben almadım ama alsaymışım dediğim oldu. Telefondan yol bakmak çok kolay olmadı. Araç kiralarken ehliyet ve kredi kartı dışında bir şey istemediler. Kolayca kiralama işlemini yaptım. Parayı ofiste çekiyorlar, internetten sadece rezervasyon yapıyorsunuz. Dönüşte uçağa bineceğim için teslim noktasını Nice havaalanı seçtim. Böylece havaalanı ulaşımını da halletmiş oldum.

2015 Haziran ayında 3 günlük araç kiralama için 110 € verdim.

Fransa’da Araba Kullanma

Arabayı kiraladıktan sonra sıra geldi gezmeye. İlk iş şehirden çıkmak çünkü düz vites araba kullanmadım ve  ilk kez yurtdışında araba kullanıyorum. Kurallar aynı ama bizden tek farkı tüm kurallara burada uymak gerekiyor, insan ekstra bir tedirgin oluyor hata yapacağım diye. Neyse bir şekilde şehirden çıktım ve otobandan ilerleyip dağlara doğru ilerledim. En çok zorladığım konu kavşaklar oldu çünkü kavşaklarda trafik ışığı yok. Peki geçiş nasıl oluyor, ilk gelen ve kavşağa giren araç geçiş hakkı kazanıyor, sonradan gelenlerin onun çıkmasını beklemesi gerekiyor. Kavşak kocaman ve boş olsa bile durup bekleniyor.

renault-twingo
Kiraladığım araba, Renault Twingo

Fransa’da otobanlar ücretli, tam ne kadar ücret verdim hatırlamıyorum ama araç kirası kadar otoyol parası verdim dediğimi hatırlıyorum. Eğer vaktiniz varsa otobanı değil ara yolları kullanmak lazım. Hem daha doğanın içinde hem de çok güzel köylere denk gelebilirsiniz.

Fransa Alplerde Konaklama

Gezeceğim rotayı seçmediğim gibi kalacağım yerleri de önceden belirlemedim. Gezerken burası güzelmiş dediğim yerde telefondan booking.com uygulaması ile uygun fiyatlı otellerde kaldım. Sezon sanırım daha çok kışın olduğu için yazın fiyatlar gayet uygundu. Geceliği 100 ile 150 TL (evet euro değil) civarında 2 gece otelde kaldım. Özellikle Chatel’deki otelin (Hotel Belalp) manzarası inanılmaz güzeldi. İlk gece kaldığım otel (Hôtel Les Sirènes) ise göl kenarındaydı.

Fransa Alpler Gezi Rotası

Doğaçlama gezdim ama yaklaşık olarak rota bu şekildeydi. Gezdiğim ve konakladığım noktaları işaretleyince böyle bir harita çıkıyor. Ara yollara girip gezdiğim zamanlar da oldu, onları hatırlamadığım için haritaya koyamadım.

Gezi sırasında çok güzel köyler, dağ evleri, alp inekleri, bisiklet ile gezenler, motosiklet ie gezenler ve bolca karavan gördüm. Buraları gezmek için en ideal yöntemlerden birisi karavan olabilir. Çok fazla da karavan kamp alanı bulunuyor.

En çok binmek istediğim 2 şey vardı. Birincisi Summer Toboggan, ikincisi de Fantasticable.  Ne yazıkki ikisine de binemedim 🙁 Toboggan’da tadilat vardı, Fantasticable’da kapanmıştı saatine yetişemedim. Ertesi gün gel dediler ama dönüş zamanıydı. Alplere yazın gidince yapılacak en güzel 2 aktivite bu diyebilirim. Fantasticable yapılan yerde teleferik ile dağ bisikletini yukarı çıkarıp, dağdan aşağı yardırmaca etkinliği de vardı ama onu pek gözüm kesmedi.

Fransa Alpler Gezi Fotoğrafları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.