Karavan ile Avrupa seyahatinde yanımıza neler almalıyız?

Çok fazla eşya var, o yüzden tek tek hepsini yazmak yerine biraz kategorize ederek yazıyorum. Bu eşyalar sizin karavandaki alanınıza göre daha çok ya da daha az olabilir. Kesin almanız gerekenleri ise ayrınca yazayım, onlar hayat kurtarıyor. 

Mutfak eşyaları

Kaşık, çatal, bıçak gibi genel mutfak eşyaları.

Tefal ingenico sapı çıkan tencere ve tava çok iyi oluyor. 22cm olan boyut karavan için en uygunu. Bu boyuttan 1 tencere ve 2 tava aldım. 1 tane sap aldım yeterli oluyor. 2 tane de kapak aldım, kapaklar cam olduğu için biri yedek olsun diye. 22 ve 18cm olan 2 tencere aldım ama 22cm olanı hiç kullanmadım henüz.

Ufak bir ketıl çok işe yarıyor. Kamp alanında elektrik olunca tüm su ısıtma işlerini ketılda yapıyorum.

Cam eşya mümkünse hiç almayın. Ben frençpress aldım kahve yapmak için tabiki kırıldı. Neyseki arabanın içinde değil kamp alanında yıkarken düştü. Camları arabanın içinde temizlemek çok zor olur.

Kapaklı kupa iyi oluyor sıcak içecekleri koymak için. Hem düşerse dökülmüyor. Alan küçük olunca sürekli bir şeylere çarpma ve düşürme oluyor.

Kamp alanlarında kullanılan küçük ve çabuk su ısıtan nurgaz çaydanlık, ve nurgaz’ın küçük tenceresi. Elektrik olmayınca ocakta hızlı su ısıtmak için iyi oluyor.

Yanıma 2 tane küçük piknik tüpü aldım. 3 aylık gezi için yeterli olur diye umuyorum. Yedek olsun diye de 2 tane küçük nurgaz kamp tüpü aldım. Bu küçük kamp tüplerden avrupada da satılıyor. Bizim piknik tüpünden buralarda yok, bitince değiştirme şansınız olmaz. En kötü bu küçük kamp tüpü ile idare edilebilir.

Tabak, saklama kabı gibi şeylerin hepsini plastik aldım. 

Banyo ve kişisel temizlik eşyaları.

Sağlık eşyaları, vitaminler, kremler, yara bandı vb şeyler. Ayrıca bir ilk yardım çantası arabada olması gereken.

Kıyafetler

Bu gezide hem sıcak, hem soğuk olacağı için ona göre kıyafet aldım.

Ayakkabılar

3 ayakkabı (günlük, outdoor ve boğazlı bot) ve 2 terlik aldım. Kamp alanlarında giymek için crocs çok iyi oluyor. Diğeri de duş vs için parmak arası terlik.

Araç temizlik eşyaları

Tamirat eşyaları

En çok bant lazım oluyor. Çift taraflı bant, kağıt bant, siyah sağlam bant. Şarjlı matkap ve uç takımı. Vida vs.

Isıtma ve soğutma eşyaları

Hava çok sıcak olmayacak bu gezide o yüzden ufak bir fan aldım belki lazım olursa diye. Bazen yemek yaparken açtım kokuyu dışarı vermek için.

Isıtma için kamp alanında elektrik varsa kesin onu kullanıyorum. Daha önce fanlı ısıtıcı kullandım ama o da ses yapıyor diye sessiz olsun diye katalitik ısıtıcı aldım. Bu ısıtıcıda gece arabanın içinde turuncu lamba yanıyor gibi oluyor. Hepsinin ayrı derdi var. 

Karavanın kendi ısıtıcısı olan vebasto inanılmaz gürültülü. Onu mecbur kalmadıkça açmıyorum. 

Güvenlik eşyaları

Kamp alanı eşyaları

Bisiklet ve eşyaları

Yedek su ve benzin eşyaları

Yedek duş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.