Kars, Ani ve Çıldır Gölü Gezisi

kars ani cildir golu

Şubat ayında Kars’a gidilir mi? Evet gidilir 🙂 Yine Pegasus kampanyasından ucuz yurtiçi bileti bakarken Kars’a gitsem diye bilet aldım ve bu sefer gezgin arkadaşlarım da bana katıldılar. Kısa ama çok güzel bir Kars, Ani ve Çıldır gölü gezisi yaptık.

Biletleri aldıktan sonra otel ve ulaşım için araştırdık biraz ve Konak Hotel‘de kalmaya karar verdik. Ani ve Çıldır gezisi için genelde otelden araç ve şoför ayarlanıyor, bizde öyle yaptık. Yollar çok karlı olacağı için tecrübeli değilseniz aracı sizin kullanmamamız tavsiye ediliyor.

Gitmeden önce otel yetkilisi ile konuştuk ve bizi havaalanından karşılama, Ani harabelerine ulaşım ve çıldır gölü için anlaştık. İlk gün otele yerleştik ve sonra Ani için yollara düştük. Kars şehir merkezi ne yazıkki çok bakımsız, yolları çok kötü. Şehirden çıkınca bir anda çok güzel bir otoban başlıyor ve Ani’ye kadar gidiyor. Yollar çok karlı değildi bizim gittiğimiz zaman rahat bir şekilde Ani’ye ulaştık.

Ani Harabeleri

Ani harabeleri denince o hep gördüğümüz fotoğraftan ibaret sanıyordum, meğerse kocaman bir şehirmiş. Ama boşuna harabe dememişler çünkü şehirden geriye çok az şey kalmış. Gezerken buralarda evler, yollar, hanlar varmış diye izleri görebiliyorsunuz. İpek yolu zamanında çok fazla insanın yaşadığı kocaman bir şehir.

Ani harabelerini gezmek için en az 1 gün ayırmak gerekiyor. Akşam hava kararmadan şehre dönüyoruz ve yemek için Kaz Evi‘ni arıyoruz. Biraz yürüdükten sonra buluyoruz. İçerisi çok sıcak insanların olduğu bir restoran. Sahibi bir kadın girişimci (Nuran Abla) ve oldukça ilham verici bir hikayesi var. Kars’ta turizm sektöründe yöresel yemeklerin eksikliğini fark ederek 2008 yılında Kars’taki ilk yöresel yemekler yapan ve kaz üzerine hizmet veren “Kars Kaz Evi” adlı restoranını açıyor ve bu sektördeki ilk girişimci kadın unvanını kazanıyor. Hikayesini okumak için tıklayın.

Çıldır Gölü

İkinci gün otelde kahvaltı yaptıktan sonra Çıldır Gölü için yollara düşüyoruz. Yine karlı ve bu sefer daha uzun bir yol gidiyoruz. Yolda uyuduğumuz doğrudur. Giderken etrafta çok az kar gördük ve göl nasıl donuyor diye anlamaya çalıştık ama anlam veremedik. Daha sonra yol dağlara doğru karlanmaya başladı ve yükseldikçe her yer bembeyaz kar oldu. İşte o zaman anlıyorsunuz nasıl koca göl buz tutuyor.

Çıldır gölüne ulaşınca ne kadar büyük olduğuna şaşırıyoruz ama daha çok bu kadar büyük bir göl üzerinde araba gidecek kadar kalınlıkta nasıl donuyor? Gerçekten inanılmaz bir görüntü var. Göl kenarında 2 tane restoran var, ilk sıradaki Günay’ın Yeri, ikincisi Atalay’ın yeri. Biz daha ileride olan Atalay’ın yerine gittik. Şoförümüz gitmeden aradı ve rezervasyon yaptırdı çünkü sadece bu iki yer olduğu için turlar geldiyse çok kalabalık olabiliyor. Biz gittiğimizde kalabalık değildi ama yemeği bitirdik bir tur geldi, tam zamanında gitmişiz.

Gölde atlı kızak ile gezmek için yine restoran önündeki iki abi ile konuşuyorsunuz. Turdaki kalabalık gelmeden hemen arabaya atladık ve göl üzerinde başladık gezmeye. Soğukta yapılacak en iyi şey hareket edip ısınmak olsa gerek abi şarkı söylüyor sürekli .

Sonrasında ise göl üzerinde yürüme ve eğlenceli fotoğraflar çekmeye çalışıyoruz. Hava çok soğuk ve rüzgar çıkınca görmek çok zor oluyor. Kayak gözlüğü alsam dediğim oldu. Buz tutmuş Çıldır Gölü üzerinde yeterince oynayıp üşüdükten sonra Atalay abi’de çayımızı için dönüşe geçiyoruz. Karanlığa kalmadan geri dönmekte fayda var yollar gece daha kötü oluyor. Dönüşte herkes uyudu (şoför hariç) çok yorulmuşuz.

Kars Şehir Merkezi

Kars’a dönünce ısınmak için yemek ve kahve içiyoruz, sonra şehri biraz dolaşıyoruz. Kars kalesi, eski kars evleri, sokakları geziyoruz. Eski rus evleri çok güzel, harabe durumda olanların içine girip fotoğraf çektik. Sonra dönüşe geçiyoruz ve gezimiz burada bitiyor. Kars kesinlikle gidilmesi gereken bir ilimiz, umarım daha çok insan önyargılara bakmadan bu yerlere gider.

Peynir seviyorsanız Kars’ın meşhur peynirlerinden almadan dönmeyin. Şehir merkezinde çok güzel dükkanlar var, biz bunlardan Büyük Zavotlar Doğal Süt Ürünleri tercih ettik.

 

Kars gezimizi iyiki yapmışız. Arkadaş grubu ile gezmek çok daha keyifli oluyor. Bu da gezi videomuz. Özgür’ün eline sağlık:

One thought on “Kars, Ani ve Çıldır Gölü Gezisi

  • Merve Nur

    (29 Kasım 2018 - 15:47)

    Merhabalar, öncelikle bilgilendirme ve yazınız için kendi adıma teşekkür ederim. Ancak ufak bir sorum olacaktı konaklama ve ulaşım için ne kadarlık bir bütçe ayarladınız. 4 kişilik bir öğrenci grubu olarak 9 aralıkta doğu ekspressle gideceğiz ve sıkıntı cekmemek adına bilgi toparlamaya ve referans bulmaya çalışıyoruz.
    ( Otele ve otelden çıldır gölüne ve ani harabelerine ne kadarlık bir bütçe ayırdınız , cevaplarsanız memnun olurum. )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.