Tayland – Chiang Mai ve Pai Gezi Rehberi

Tayland denince herkes güneye sahillere gidiyor çünkü çok güzel yerler var ama ben zaten yaklaşık bir ay Filipinler de sahillerde ve denizde olduğum için kuzeye gitmeye karar verdim.

Bangkok’tan Cihang mai’ye nasıl gidilir?

Bangkok ile Chiang mai arası 690 km, gidiş için uçak dönüş için treni kullandım. Uçak biletini erken alırsanız ve festival vs yoksa uygun fiyata bulmak mümkün. Dönüşte ucuz bulamayınca tren ile döndüm. Uçak 1 saat, tren ise 13 saat sürdü. Yataklı tren sadece gece var ve çok keyifli olduğunu söyleyemem. Bence uçakla gidin.

Chiang mai şehri bizim Eskişehir’e benziyor aslında. Tam bir öğrenci ve turist şehri, renkli, cafeler ve hosteler ile dolu. Gidince neden bu kadar turist var diye şaşıracaksınız. Özellikle şehir merkezinde yerel halktan çok turist var neredeyse.

Chiang mai’de nerede kalınır?

Şehir haritasına bakınca göreceksiniz kare şeklinde bir alanın içinde. Çevresi su kanalı ile çevrili bu kare alan içinde herşey. Aktiviteler ise dışında. Benim hostel tam merkezde Green sleep hosteldi. Fiyat, lokasyon, temizlik, çalışanlar, konaklayanlar hepsi şansıma iyi çıktı. Burayı kesin tavsiye ederim. Her yere çok yakın, hatta meşhur pazar gece marketi hemen yan sokaktan başlıyor.

Chiang mai’de neler yapılır?

Pazar günü gece marketi 


Şehre pazar günü gitmiştim ve tabi o gece market olacağını bilmiyordum. Gördüğüm en büyük ve en güzel gece marketiydi. Yemekler, el sanat ürünleri, kıyafetler, dekorasyon ne ararsanız var. Fiyatlar da gayet uygun. Açıkçası bir sürü şey beğendim ama hiç birini alamadım çünkü gezmeye devam ediyorum taşıyamam. Sadece alışveriş için bile buraya tekrar gelirim. Pazarda sevdiğim diğer şey ise o kadar kalabalık olmasına rağmen ne çok gürültü var ne de çarpan iten birileri var. Herkes çok sakin şekilde geziyor. Bu arada gezenlerin çoğu tabiki turistler.

Chiang mai sokakları ve cafeleri

Evet sadece sokakları bile dolaşabilirsiniz çünkü çok renkli, sevimli. Rastgele beğendiğiniz sokağa girin dolaşın ben çok yaptım ve yorulunca kafeye oturdum. Burada çok güzel cafeler var.

Chiang mai de thai masajı

Ayrıca Tayland da en iyi masaj burada deniyor. Ben çok masaj seven birisi değilim ama hostelde herkes 2-3 kere yaptırdığını söyledi. Fiyatlar da genel olarak Bangkok’dan ucuz. Dolaşırken yorulursanız her sokakta masaj yerleri var ve genelde iyiler.

Chiang mai zoo

Hayvanat bahçesi gezilebilir. Oldukça büyük ve çeşitli hayvanlar var. Merkezden tuktuk ya da kırmızı pikap dolmuşlar ile ulaşım var. Ben en çok Afrika hayvanlarını sevdim. Panda var bir tane ama sürekli uyuyordu. Penguenler var havuzda yüzdüklerini görebiliyorsunuz eğlenceli.

MAYA Lifestyle Shopping Center

Gezmeye geldik avm ye mi gidicez demeyin, kare alanın az dışında maya avm nin oralarda çok güzel restoran, cafe ve sokak yemekleri var. Maya avm ye kırmızı pikaplar ile ucuza gidebilirsiniz. Avm de ise en üst katta öğrenciler için çalışma alanı var. Dinlenme ve internette işiniz varsa burayı kullanabilirsiniz. Mayanın tam karşısındaki think park diye küçük dükkanların olduğu bir yer var orayı çok sevdim. Dekorasyon ve tasarım ürünleri var. Az daha ilerisinde de Hong Tauw Restaurant var, burada yemeği tavsiye ederim. Lezzetli ve dekorasyon çok güzel bir yer.

Chiang Mai’de nerede yemek yenir?

Öncelikle çok fazla seçenek var ve genelde çok güzeller. Ben kendi denediğim yerleri yazacağım ama yeni yerli keşfetmek için cesur olun. Kesin daha bilmediğim bir sürü güzel yer vardır.

 • Hong Tauw Restaurant
 • Hanging Feet
 • Blue Diamond Breakfast Club
 • Cat House
 • Coffee Lovers
 • Fern Forest Cafe
 • The Salad Concept
 • Beast Burger
 • The Brotherhood
 • The North Gate Jazz Co-Op
 • Into the Woods
 • Sipolle Italian Food by Chef Dan

Chiang Mai’de yapılacak aktiviteler neler?

Benim yaptıklarım:

 • Thai yemek kursuna katılmak (1 günlük aktivite, tur olarak satılıyor)
 • Motor kiralayıp Doi sethup ve Hmong Village e gitmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Zipline aktivitesine katılmak (1 günlük aktivite, tur olarak satılıyor)
 • Fil kampında bakım ve beslemeye katılmak (1 günlük aktivite, tur olarak satılıyor)
 • Pai ye gitmek (En az 3 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Songkran festivali (Su festivali, yılda bir kez 3 günlük yeni yıl kutlaması)

Yapsaydım dediklerim:

 • Thai masaj kursuna katılmak (bir haftalık eğitim, hergün gidiliyor)
 • Grandcanyon Chiang Mai ye gitmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Doi Inthanon National Park a gitmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Huay Tung Tao Lake gölüne gitmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Long Neck Karen Camp a gitmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Tiger Kingdom da kaplanları görmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz)

Bunlar benim bulduklarım kesin başka aktiviteler ve festivaller de vardır.

Yaptıklarım hakkında kısaca bilgiler vereyim.

Thai yemek kursuna katılmak (1 günlük aktivite, tur olarak satılıyor)

Bu aktiviteyi bizevdeyokuz.com sitesinden gördüm ve tavsiye ettikleri yere gittim. Thai Farm Cooking School a gittim. Ofisleri şehrin içinde ama kurs yeri şehrin dışında bir çiftlikte. Kayıt için bir gün önce gitmek ya da e-mail atmak yeterli. Sizi otelden alıp önce pazara götürüyorlar. Pazardan alışveriş yapmadık sadece bilgi aldık, gezdik ve fotoğraf çektik. Sonra çiftliğe gittik ve komik anlatımlı şefimiz ile eğitime katıldık. Pişirdiklerimizi yedik, sohbet ettik.

Motor kiralayıp Doi Sethup ve Hmong Village’e gitmek (1 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz) 

Cihang mai de çok fazla motor kiralama yeri var çünkü burası aynı zamanda motorla gezmek için de popüler bir yer. Genelde Pai ye gidip orada kalıp geri dönüyorlar. Bu kadar çok yol yapmak istemezseniz benim gibi, bu kısa rotayı yapabilirsiniz. Küçük bir scooter yeterli olur. Yol zaten bir tane olduğu için navigasyona gerek yok. Yol üzerinde zoo, suyu bitmiş şelale belki başka zaman akıyordur, doi sethup temple, Bhuping Palace bence doi sethup dan daha güzeldi. Yola devam edince son olarak hmong village var. Village turistlik baya ama ileride çiçek bahçesi var ona uğramadan dönmeyin köyün asıl orası güzel.

Chiang Mai Zipline aktivitesine katılmak (1 günlük aktivite, tur olarak satılıyor)

Bu aktivite aklımda yoktu aslında ama iyiki gitmişim. Bence çok başarılıydı ve parasını hak eden bir zipline aktivitesi oldu. Tur firmasına gidince 5 farklı zipline var dediler ve hangisi güzel acaba diye konuşurken bir çocuk geldi, ben hepsini denedim en güzeli bu dedi. Jungle flight zipline benim katıldığım. Bence de en güzeli bu olsa gerek çünkü hiç beklemediğim bir rollercoaster vardıki aklımı yitirdim.

Chiang Mai Fil kampında bakım ve beslemeye katılmak (1 günlük aktivite, tur olarak satılıyor)

Aynen zipline gibi fil bakımı için de çok seçenek var. Ben Ran-Tong (Save & Rescue Elephant Centre) a gittim. Bir günlük aktivite içinde fillerle oynama, besleme, çamur banyosu, su banyosu ve biberleme var. Biberi sinekler sevmiyormuş ondan dolayı sürüyoruz. Besleme için şeker kamışı kestik elle yedirdik, bir de kalsiyumlu macun yaptık yedirdik. Çamur ve su banyosu yaptırdık. En eğlencelisi su banyosuydu çünkü biz onları suyla yıkarken onlarda bizi hortumla yıkadı.

Chiang Mai’den Pai köyüne gitmek (En az 3 günlük aktivite, kendiniz yapabilirsiniz) 

Chiang mai ye kadar geldiyseniz Pai ye kesin gidin. Motorla gitmek şart değil minivan var çok rahat ben öyle gittim. Pai küçük ve çok sevimli bir köy. Ayrıca Pai gittiğim yerler içinde en ucuzuydu. Gece marketi çok keyifli. Konaklama yerleri çok güzel ve inanılmaz ço seçenek var. Özellikle nehir kenarındaki yerler çok güzeldi. Burada da yine çokça motor kiralama yeri var. Küçük motorlar çok iyi değil açıkçası çok kaza yapan gördüm. Bence vitesli motor kiralayın. Bir gün içinde Çin köyü, hot spring sıcak su ve kanyona gidebilirsiniz. Ayrıca white buddha ve boyunları demirli teyzeler burada da var. Mağara var gidemedim ama oraya motorla gitmek zor olabilir. Çünkü ben hala sadece dandik kask ile binmeyi çok mantıklı bulmuyorum. Motorcularda dandik kask dışında bir şey yok. Pai ye iki gün kalırım diye geldim ama üç gün kaldım. Daha bile çok kalınır bence.

Songkran festivali (Su festivali, yılda bir kez 3 günlük yeni yıl kutlaması)

Chiang mai de yıl içinde bir sürü festival var bunları netten bulabilirsiniz. Benim geldiğim dönemde 13-15 Nisanda Tayland yeni yıl kutlaması vardı. Songkran denen bu festival aynı zamanda su festivali diye de geçiyor. Üç gün boyunca tüm sokaklarda herkes su savaşı yaptı. Tabiki öncesinde her yerde su tabancası satılıyor. Bu gezideki en eğlenceli aktivitelerden birisi bence buydu.

Tüm bu aktiviteler kaç para derseniz burada yazdım buyrun: http://www.gezenrobot.com/taylandda-fiyatlar-ne-kadar/

One thought on “Tayland – Chiang Mai ve Pai Gezi Rehberi

 • erkan

  (1 Mayıs 2017 - 09:39)

  feci takip ederim elimden kimse kaçamaz:)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.