2021 – Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?İlk defa pasaport (Umuma Mahsus Bordo) alacak Türk vatandaşları için süreci anlatan yazımız umarım yardımcı olur. Herkese bol gezmeler.

Pasaport başvurunuzu herhangi bir il veya ilçe emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube amirliklerinden yapabilirsiniz. İkamet ettiğiniz ilçeden başvurmanız zorunlu değildir. Yapmanız gereken aşağıdaki evraları hazırlayıp, online randevu alıp, şahsen nüfus müdürlüğüne gitmek.

Pasaport çıkartmak için gerekli belgeler

 • TC Kimlik numaralı Nüfus cüzdanının aslı (Sürücü belgesi, kurum kimlik kartı, aile cüzdanı, pasaport vb belgeler kabul edilmemektedir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
  – Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
  – 50mm X 60mm ebatlarında
  – Fonu Beyaz, biyometrik özelliklere sahip (Fotoğrafçılar biliyor, pasaport için diye söyleyin yeter)
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportlar
 • Pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair dekont (Herhangi bir bankaya yatırıp alabilirsiniz)
 • Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont (Herhangi bir bankaya yatırıp alabilirsiniz, yaşınıza göre dikkat edin fazla yatırmayın)
 • Daha önce vermediyseniz parmak izi (Parmak izi vermediyseniz, işlem sırasında alınıyor)
 • Pasaport müracaatlarının şahsen yapılması gerekmektedir (0 yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır)
 • Yetişkin olmayanlar veya kısıtlılar için veli, vasi veya kayyum kararı ve muvafakat belgesi. (Anne veya babanın, nüfus cüzdanı veya kimlik kartı ile, başvuru esnasında hazır bulunması durumunda muvafakat belgesi istenmeyecektir.)


Kaç yıllık pasaport alabilirim?
Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşından küçükler en fazla 5 yıl süreli, 18 yaşından büyükler en fazla 10 yıl süreli pasaport alabilir.

Pasaport randevusu nasıl alınır?

Online olarak bu siteden randevu alabilirsiniz: https://randevu.nvi.gov.tr/
Siteye girdikten sonra TC kimlik numaranız ile devam ederek randevunuzu kolayca alabilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonra, bu sitede yer alan “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” kısmına TC Kimlik numaranızı ve daha önceden randevu aldığınızda e-posta adresinize gönderilmiş olan referans numaranızı girerek değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Pasaport ücreti ne kadar?

2021 yılı itibari ile pasaport ücretleri aşağıdaki gibidir.
Güncel ücretleri bu linkten görebilirsiniz: https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices

2021 Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Süre Harç Defter Toplam
6 Ay 227,20 TL 180,00 TL 407,20 TL
1 Yıl 332,10 TL 180,00 TL 512,10 TL
2 Yıl 542,20 TL 180,00 TL 722,20 TL
3 Yıl 770,20 TL 180,00 TL 950,20 TL
3+ Yıl 1085,40 TL 180,00 TL 1265,40 TL

(Öğrenci olduğunu belgeleyenlere 25 yaşını dolduruncaya kadar harçsız -sadece pasaport defter bedeli ödemek kaydıyla- pasaport verilmektedir.)

2021 Pasaport Ücreti Nereye Yatırılır?
Pasaport ücretini 2021 yılı itibari ile sadece devlet bankalarına ödeme yapılabiliyor. Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi. Ödeme işlemi için şubeye girmenize gerek yok, ATM den ödeme yapıp dekont almanız yeterli. Bu bankalarda hesabınız olmasına gerek yok. ATM den kartsız işlem butonuna tıkladığınızda, Vergi Ödemeleri seçeceği altında Pasaport seçeneği var. Pasaport seçtiği altında Harç ve Defter ödemesi için 2 ayrı ödeme seçeneği var. Harç için ayrı, defter için ayrı ödeme yapmanız gerekiyor. Paranızı tam yatırmanıza gerek yok atm para üstünü geri veriyor.

Pasaport ne kadar sürede çıkar?

Yaklaşık olarak başvurunuzdan sonra 5-7 gün içerisinde çıkmaktadır. Pasaportunuz başvuru sırasında verdiğiniz adrese PTT ile ücretsiz gönderilmektedir. Pasaport sadece sahibine teslim edilir, başkasının almasını istiyorsanız başvuru sırasında ismini yazdırmanız gerekmektedir. Teslim sırasında ulaştırılamayan pasaportunuzu PTT şubesinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.