Endonezya – Bali Adası Gezi Rehberi

Endonezya Bali adası gezi rehberi

Asya gezimde aslında hiç aklımda yoktu buraya gelmek. Sanırım biraz ön yargılı davrandım. Vietnam’a gitmekten vazgeçince Bangkok’ta şimdi nereye gitsem diye bakınırken (gerçekten plansız geziyorum) Japonya ya erken mi gitsem diye de baktım. Sonra Bangkok’tan Bali Denpasar havaalanına biletler  ucuzdu. Daha da güzeli Bali’den direk Tokyo’ya 400 tl ye bilet vardı. Bunlar Mayıs 2017 fiyatları. Tokyo biletlerine başka yerlerden de baktım en ucuz Bali gibiydi.

Son olarak yakın arkadaşım tam bu sıralarda evlendi ve balayına Bali’ye geldiler. Onların fotoğraflar, yorumları derken tamam dedim ve Endonezya macerası başladı.

Endonezya vize istiyor mu?

Endonezya 17 binden fazla adadan oluşuyor. Bu küçük Bali adası ise ülkenin yüzü olmuş durumda. Son yıllarda ise Türkiye içinde popüler balayı mekanı olmuş. Vizesiz ve nispeten ucuz olmasının da etkisi var sanırım.

İlk durak Denpasar çünkü havaalanı burada. Havaalanı ismi Bali değil denpasar diye geçiyor bilet bakarken dikkat edin. Endonezya için Bangkok’tan direkt Bali adasına uçuş Air Asia ile 4 saat sürdü. Pasaport kontrolünde vize vs hiçbir işlem yapmadılar, para da istemediler. Tek soru ne kadar kalacaksınız oldu, 2 hafta dedim geç buyur dedi. (Not: Arkadaşım Jakarta havaalanından giriş yaptı vize için 35 dolar almışlar. Benden niye almadılar anlamadım)

Hostele taksi ile gittim, bluebird taksiler taksimetre açıyor uygun, pazarlık ile binecekseniz 100 bin idr dan fazla vermeyin. Yeni bir para birime alışma zamanı. Hosteli bu sefer çok iyi seçememişim, puanı yükselti ama yeri çok kötü. Biraz dolaşınca bence kalacak yer için Seminyak Square yakınları daha iyi görünüyor.

Mayıs 2017 de 10.000 Idr = 27 TL.

Bali – Denpasar Gezilecek Yerler

Endonezya denpasar gezilecek yerler

Endonezya genelde müslüman çoğunluk bir ülke ama Bali adasında daha çok Hinduizm var. O yüzden hem evler hem de tapınaklar hep Hinduizm tarzında. Her evde kendi tapınakları varmış bu da evlere ayrı bir tarz katmış. Evler hep az katlı 2-3 katlı evi az gördüm. Bahçeler hep ağaçlı ve çiçekli, yol kenarları çimenlik. Bazen Avrupa da motor sürüyormuş hissi uyandırıyor.

Denpasar merkezde Kuta ve Seminyak yürüyerek gezilecek yerler. Bir sürü dükkan, restoran var. Denpasar da merkezin dışında mutlaka görülmesi gereken 2 yer var. Birisi Uluwatu Tapınağı diğeri Tanah Lot Tapınağı. Uluwatu gün batımı ile daha iyi hatta dans gösterisi var, tanah lot ise gün doğumu ile daha iyi.

Denpasar çok ama çok kalabalık ve acaip trafik var. Çoğu da motor, bu kadar insan hergün nereye gidiyor anlamadım. Havaalanına gidecekseniz baya erken çıkın. Bir kere trafik az olur diye sabah 6:30 çıktım ama yine kalabalıktı.

Bali de motor kiralama

Ulaşım için bende çok istemesemde bende kiraladım, ilk tavsiyem dikkatli kullanın, ikinci tavsiyem park ettiğiniz yeri haritada işaretleyin ve motorun fotosunu çekin. Çünkü geri bulmanız çok zor oluyor. Motor parkları çok fazla ve hepsi aynı tür motor. Bir kere bulamama sorunu yaşadım baya dolaştım. Bir de ilk alırken aynaları, lastikleri ve frenleri kontrol edin. Günlük motor kirası genelde 50.000 idr. Benzin merak etmeyin yolda her yerde şişede satıyorlardı yolda kalmazsınız.

Denpasar dan Uluwatu ve Tanah Lot a nasıl gidilir?

Endonezya uluwatu Tapınağı

Her ikisine de Denpasar merkezden motor ile gittim, yollar kalabalıktı araba ile gerçekten zor gidilirmiş. Sabah 6 da çıkın bence hem nispeten daha az hem de daha serin oluyor. Bir de fotoğraflar için ışık şahane oluyor.

Yolların boş olan yerlerde yol manzarası inanılmaz güzeldi. Bu yollar boş olsa ne güzel keyifle motor sürülür diye düşünmeden edemedim. Yol kalitesi ise inanılmaz ama çok iyiydi, genelde asfalt hep yeni. Yalnız yollar biraz karışık, telefondan arada bakarak giderken sürekli yanlış yollara girdim. Her seferinde daha güzel oldu yol ama süre uzadı. Fotoğraf için de durayım derken iki tapınak da 1 saat mesafe iken 3 saat sürdü gitmek. Tapınağı gez geri dön derken bir gün gidiyor. Yani her tapınak için 1 gün ayırmanız lazım.

Bu arada tapınak dediysem büyük bişey beklemeyin genelde küçükler ama yapıldıkları yerin manzarası muhteşem. İki tapınak için de giriş paralı. Dans gösterisi ise ayrıca ücretli. Uluwatu da ayrıca maymunlar var ortalıkta geziyorlar ve gözlük çalıyorlar dikkat.

Bali adasının kalbi UBUD

Denpasar kalabalığı beni biraz soğuttu açıkçası ve bir an önce kaçmak istedim. Herkes Ubud güzel seversin diyordu. Hostelden 2 kişiyi de ikna ettim araç ile gitmeye karar verdik, ücreti paylaşacak birilerini bulmak için hostel iyi oluyor. Denpasar dan ubud a otobüs de var ama otobüs istasyonu uzak biraz. Ayrıca ubud merkeze gitmiyor. Araç için üç kişi 230 bin idr a anlaştık. Araba arka sokaklardan kaçtı ve bizi trafikten kurtardı.

Denpasar dan sonra ubud cennet gibi geldi. Daha az trafik, daha az insan, daha güzel sokaklar, maymunlar… Dewa hostelde kaldım burası da oldukça iyiydi. Yeri tam merkezde. Merkez neresi derseniz Ubud Palace ve çevresi merkez.

Ubud – Campuhan Ridge Walk

Ubud Campuhan Ridge Walk

Bu yürüme yolu merkeze yürüme mesafesinde, saraydan starbucksa doğru devam edip aşağıdaki yolu geçip İbah otel tabelesasından girin. Otele girmeden soldan ve sonra sağdan düz gidin buraya çıkıyor. Yol baya uzun ama meşhur yeri 2 palmiye olan yer. Devamında ise pirinç terası varmış. Ben oraya kadar gitmedim. Sabah erken saatlerde ışık daha güzel oluyor.

Ubud – Sacred Monkey Forest Sanctuary

Endonezya Bali Sacred Monkey Forest Sanctuary

Bali sokakları, pazarı vs gezdiyseniz sıra geldi maymunlara. Yine merkeze yürüme mesafesinde olan maymun ormanına giderken yanınıza çok bir şey almayın. Çok hırsız maymun görmedim ama tedbirli olmak lazım. Gözlük ve çantada yiyecek varsa genelde çalıyorlar. Maymun ormanı oldukça büyük sayılır yavaş yavaş gezip maymunlarla da oynayınca bir gün buraya gider. Muz vs verirken elinizi havada tutun ve kımıldamayın genelde alışmışlar ve bir şey yapmıyorlar. Saldıran maymun hiç görmedim ama şansınızı zorlamayın çabuk sinirlenen bir hayvan.

Bali – Pura Ulun Danu Buyan Gölü ve Tapınağı

Endonezya Bali - Pura Ulun Danu Buyan Gölü ve Tapınağı

Ubud’un kuzeyinde 2 göl var. Soldaki Buyan sağdaki ise Batur gölü. İkisine de gitmek için birer gün lazım. Hostelde tanıştığım Tayland ve Brezilyalı arkadaşlar ile taksi tutup Ubud’a 50 km uzaklıktaki Pura Ulun Danu Buyan gölüne geldik. Yol boyunca şöförümüz ile sohbet ettik. Göl kenarındaki tapınak çok güzeldi. Yol boyunca sürekli pirinç tarlaları vardı ve her yer inanılmaz yeşil. Göl dağların arasında olduğu için yağmur başladı ama biz dolaşırken durdu. Gölün oradaki dağ aynı zamanda çilek ve mısırla ünlüymüş. Yol kenarında bir sürü satıcı vardı tabiki bizde aldık. Ulaşım için toplam 350.000 idr verdik.

Buraya scooter ile gelinebilirdi ama yolda çok yağmur yağdı. Dağ ve göl yüksekte olduğu için hava soğuk ve sürekli değişiyor, yağmur bir an geliyor gidiyor. Arabayla üç kişi gelmek daha mantıklı oldu.

Göldeki ufak kırmızı kayıklara sanırım kiralama ilk biçiliyor, sonradan fotoğraf çekmişler gördük. Biz o an yağmurda kimseyi bulamadık zaten ama hava güzel olursa kayık olayını sorun ve gölün içinden de fotoğraf çekin bence.

Ubud motor kiralama ya da araç ile gezme

Ubud sokaklarında sürekli taksi taksi diyen abiler var. Bunlarla görmek istediğiniz yerleri seçip günlük anlaşabilirsiniz. Tek değilseniz ve motorsuz gezmek istiyorsanız en güzeli bu bence. Yok tek gezicim derseniz günlük scooter kiralama ile yakınlardaki pirinç terası ve tapınaklara gidebilirsiniz.

Ubud – Tegalalang Rice Terrace

Ubud - Tegalalang Rice Terrace

Ubud merkeze sadece 10 km uzaklıktaki meşhur pirinç tarlası, Tegalalang Rice Terrace. Yolda giderken birileri dur gel bedava kahve dene, rice teras en güzel burada derse geldiniz demektir. Bedava kahve deneyiminden sonra bir şey istemiyorlar merak etmeyin. Sonra tepeden inip tarlanın içinde dolaşmak gerçekten çok keyifli. Terası gezmek ücretsiz. Ben sanırım kalabalık olmayan yerden girip kalabalık olan yerden çıktım. En güzeli ortanın arka kısmıydı. Orada mola verip bir coconat içmeden dönmeyin derim.

Terası gezmek çok fazla sürmüyor maksimum 2-3 saat. Sonra motor ile devam edince yakında sular akan tapınak var.

Bali – Pura Tirta Empul Tapınağı

Endonezya Bali - Pura Tirta Empul Tapınağı

Bugünün ikinci durağı Ubud merkeze 15 km uzaklıktaki Pura Tirta Empul tapınağı. Burada değişik bir dua şekli var. Havuza girip akan su önünde dua edip kafayı suyla yıkıyorlar. Yanda da başka bir tören var oraya girmek yasakmış. Havuza ise girip dua etmek serbest. Yalnız ıslanmayı göze almak için gelirken ona göre kıyafet ile gelmeyi unutmayın.

Herkes rengarenk, biz bile renkli entari giyip girmek zorundayız girişte veriyorlar. Buranın çıkışında ise gördüğüm en güzel sokak marketi vardı. Hediyelik eşyalar genelde böyle yerlerde dandik olur ama buradakiler baya güzel el yapımıydı. Oldukça da büyük market.

Bali – Batur Dağı ve Gölü

Endonezya Bali - Batur Dağı ve Gölü

Bali adasında son gezi Batur dağı için scooter ile yola düştüm. Ubud’a 43 km uzaklıkta ama yollar hem güzel hem karışık. Giderken Google map ile yolu buldum ama dönerken kayboldum. Etrafa bakmaktan ve foto çekmekten 3 saatte gitmişim. Göl kenarında çok bişey bulamadım açıkçası ama manzarası güzel ve serindi. Bir de göle kadar yollar güzeldi ama göl kenarında yollar baya kötüydü. Neyse zaten etrafı keşfetmek için vakit kalmadı hava kararınca geri döndüm. Yollar yine çok güzeldi. Bu gezi ile Bali adası şimdilik bitmiş oldu. Tam bir hafta kalmışım bu küçük adada şimdi otobüsle komşu Java adasına.

Bali den Java adasına otobüs ile nasıl gidilir?

Bali den Java adasına otobüsle gitmek için 15 km uzaklıkta ubung otobüs terminaline gitmek gerekiyor. Sabah erken ubud dan otobüs varmış ama onu kaçırmışım, bende taksi ile gittim. Otobüs bilet fiyatı değişken ve sokaktan almayın. İçeride ofis gişeleri var onlara sorun. Bu otobüsler feribota binip karşıya geçip surabaya ya kadar gidiyor. Ben banyuwangi şehrine gitmek için 100 bin idr a anlaştım. Yalnız o şehire gitmiyor, feribottan inip kalan kısmı mototaksi ile gitmek zorunda kaldım çünkü başka araç yoktu. Büyük çanta ile mototaksi olayını hiç tavsiye etmiyorum. Neyse sağ sağlim banwuyangi de kalacağım yere ulaştım, ijen dağı burada amaç oraya çıkmak.

One thought on “Endonezya – Bali Adası Gezi Rehberi

  • murat

    (6 Şubat 2019 - 21:48)

    Bali adasinda yerel Turk turizm acentasiyiz. Turkiyeden Baliye gelecek misafirleri icin arac rehber ve tur programi hazirliyoruz. detayli bilgi ve gezi programlari icin whatsapp numaram
    +6281246481108

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.